Ivanjsko cveće u narodnoj medicini: Za artritis, hemoroide i kamen u bubregu

by | 04.06.2024
Ivanjsko cveće u narodnoj medicini: Za artritis, hemoroide i kamen u bubregu

Ivanjsko cveće u narodnoj medicini, infuzija trave slame ima široku primenu kod edema i raznih bubrežnih oboljenja, artritisa, hemoroida, ranica na koži i još mnogo toga.

Ivanjsko cveće je višegodišnja zeljasta biljka koja raste na rubovima šuma i livadama, na padinama i padinama, kraj puteva. Stabljika, listovi, cvetovi se koristi u medicinske svrhe. Biljka ima kiselkast ukus.

Ivanjsko cveće u narodnoj medicini

Ivanjko cveće se bere tokom leta, prilikomcvetanja. Biljke se seku na udaljenosti od 10-15 cm od zemlje, vezuju u grozdove i okače da se suše na senovitom, dobro provetrenom mestu.

Ova bilja je pre svega efikasan diuretik. U medicini se retko se koristi u čistom obliku, već češće kao deo raznih preparata za prečišćavanje krvi. U narodnoj medicini, infuzija ivanjskog cveća ima široku primenu kod edema i raznih bubrežnih oboljenja, kao i za vlažne obloge na slabo zarastajuće rane i opekotine od sunca.

Infuzija ove biljke zajedno sa cvećem ili svežim sokom od nje se koristi kao adstringentno i hemostatsko sredstvo za dijareju, gastritis, hemoroide, endometritis, menstruaciju i krvarenje iz nosa; kao diuretik – za edem, nefritis, urolitijazu; analgetik – za giht, kolike i bolove u stomaku i crevima, glavobolje; antikonvulzant – za konvulzije u detinjstvu, epilepsiju; sedativ – za histeriju i neurasteniju.

Članak se nastavlja posle reklama

Odvar ili infuzija biljke pomaže kod upale grla, kašlja, groznice, prehlade, upale pluća, reumatizma, tuberkuloze, bolesti jetre, žutice, mučnine, povraćanja. Koristi se spolja za konjunktivitis; sok i decokcija – za ekcem (topikalno), kao hemostatik za krvarenje, ženske bolesti (ispiranje), giht, prehlade, kao restorativni, tonik, dijaforetik.

Ivanjsko cveće: Narodni recepti

Poznato je da se žuta kaša koristi u medicini veoma dugo – stari Grci su je koristili u svojim receptima. Evo nekoliko popularnih recepata za različite bolesti:

Članak se nastavlja posle reklama

Hemostatik i diuretik: Potrebno je uzeti 2 kašičice suve biljke, preliti sa dve šolje ključale vode, poklopiti i ostavite na tamnom mestu nekoliko sati. Procediti i piti u malim gutljajima tokom dana – najbolje pre jela.

Za hemoroide i kamen u bubregu: Koristi se ova verzija infuzije – 2 supene kašike suve biljke  popariti sa 2 pune šolje ključale vode, poklopiti i ostaviti da odstoji nekoliko sati. Procediti i zagrejati. Poje se toplo čaj u malim gutljajima pre svakog obroka. Nemojte piti više od 50 ml dnevno.

Rane i ogrebotine: Uzmite nekoliko kašika suvog bilja i samljite u avanu dok ne dobijete prah. Prosecjte. Ovaj prah se posipa po manjim ranicama.

Tinktura za artritis: Suva biljke (ne više od petine) se sipa u  teglu i napuni do vrha votkom. Dobro zatvoriti i ostaviti da odstoji na tamnom mestu oko mesec dana uz povremeno mućkanje. Procediti i sipati u čiste flašice. Tinktura se umasira na bolna mesta.

Članak se nastavlja posle reklama

Za razne kožne lezije kao što su čirevi, pustule, čirevi ili lišajevi: Koristi se kupka na bazi odvarka: 100 g suvog bilja preliti litrom ključale vode, poklopiti i ostaviti preko noći na toplom i tamnom mestu. Procedite. Sipajte malo čaja u kupke koje se mogu kotistiti svakog drugog dana. Efekat bi trebalo da se javi u roku od 1 nedelje.

Pre uzimanja napitaka, čajeva, tinktura ili drugih pripravaka od likovitog bilja, obavezno se posavetujte sa lekarom, a naročito ako imate neki zdravstveni problem i koristite medicinsku terapiju.

svehlik / gettyimages.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.rs