Kamen u žuči: Kome je neophodna operacija i da li bilje može da pomogne?

by | 24.07.2024
Kamen u žuči: Kome je neophodna operacija i da li bilje može da pomogne?

Kamen u žuči ima svaki deseti čovek. Ova bolest često ima skriveni tok, pa postojanje kamena za čoveka može biti neprijatno saznanje. U nekim slučajevima bilje može da pomogne.

Kamen u žuči (holelitijaza) je stanje koje se javlja kada se čvrsti naslage, poznati kao kamenci, formiraju u žučnoj kesi. Žučna kesa je mala vrećica smeštena ispod jetre, koja skladišti žuč – tečnost koja pomaže u varenju masti. Kamenci u žuči mogu varirati u veličini od zrnca peska do veličine loptice za golf.

Kamen u žuči: Da li je operacija neizbežna?

Ultrazvuk organa trbušne duplje omogućava da se bolest otkrije u najranijim fazama, često u stadijumu pred bolest (žučni talog). To je početna faza formiranja kamena. Često se u ovoj fazi kamenu ne posvećuje pažnja ili se pacijent ne leči dovoljno, a pravovremenom i kompletnom terapijom lekovima koji sadrže ursodeoksiholnu kiselinu, može se sprečiti dalje formiranje kamena u žuči. Ako je pak na ultrazvuku otkriven kamen, odluku o načinu lečenja donosi lekar.

Šta može da razbije kamen u žuči?

Medicinska terapija

Što se tiče medicinske terapije, neko kamenje uspešno se može razbiti lekovima s ursodeoksiholnom kiselinom:
Holesterolsko kamenje
Pojedinačni kamenovi
Sitno kamenje (manje od sedam milimetara).

Članak se nastavlja posle reklama

Za druge vrste predviđena je operacija. U slučaju aktivnog upalnog procesa operacija se zakazuje na osnovu hitnih indikacija. Uobičajena praksa je da se prvo otkloni upala.

Fitoterapija

Srčenjak: Na rubovima šume, u žbunju i na vlažnim livadama može se naći puno srčenjaka (lat. Bistorta officinalis). Koristi se koren ove biljke, koji se iskopava pri zalasku sunca nedelju dana posle punog meseca.
Dve-tri kašike samlevenog suvog korena prelijte litrom vode, stavite da proključa pa kuvajte 20 minuta. Pijte po pola šolje odvara tri puta dnevno u slučaju kamena u žuči i bešici (ako nema indikacija za operaciju).

Članak se nastavlja posle reklama

Kopriva: Staro, dobro poznato sredstvo kojim se razbija i izbacuje kamen jeste kopriva. U to sam se uverio više puta. Pije se sok od sveže biljke, do 50 ml dva-tri puta dnevno, a još je bolje ako se uzima po kašika soka svaka dva sata u toku dana.

Čajne mešavine: Prilikom kamena u žučnoj kesi indikovani su petrovac (lat. Agrimonia eupatoria) i stabljika maslačka. Ni jedna ni druga biljka ne koriste se posebno, već u kombinaciji s drugim sredstvima, koja međusobno pojačavaju dejstvo.

Na primer, koren koprive, koji se uzima u prahu (po kašičica tri-četiri puta dnevno), umesto vodom, treba zaliti odvarom od petrovca (jedna kašika sirovine stavi se na šolju vode i ostavi da ključa deset minuta; pije se toplo, po četvrtina šolje u toku dana).

Umesto petrovca, može se koristiti maslačak. Osam kašika samlevenih listova pre spavanja prelijte litrom tople prokuvane vode, ujutru procedite pa ceo čaj popijte preko dana. Na proleće je poželjno koristiti sveže listove maslačka – važe iste mere prilikom pripreme.

Članak se nastavlja posle reklama

Kada je neizbežna hirurška intervencija?

Hirurška intervencija je neophodna i prilikom čestih pogoršanja (raste rizik od komplikacija: pucanje žučne kese, peritonitisa (upala trbušne maramice) i dr.
Odlazak na operaciju može ubrzati „onesposobljena” žučna kesa (koja ne radi kako treba), jer u tom slučaju ona postaje izvor stalne infekcije.

Treba uzeti u obzir da se s godinama kod čoveka pojavljuju nove bolesti, a shodno tome i kontraindikacije za hirurško lečenje. Međutim, pogoršanje može nastupiti na odmoru ili službenom putovanju na drugom kraju sveta, pa se operacija tada obavlja u prinudnim uslovima. Zato, ako ne postoji šansa da se kamen razbije, bolje je uraditi operaciju u planiranom vremenu.

Odluka o operativnom lečenju zavisi od čoveka do čoveka i nju donosi lekar koji vodi lečenje. Ali, čak ni uklanjanje žučne kese neće rešiti problem s kamenom u žuči. Nakon toga pacijent mora biti pod nadzorom gastroenterologa i proći terapiju.

Leonid Eremeychuk / gettyimages.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.rs