Preterano znojenje: Individualna karakteristika ili simptom bolesti?
Preterano znojenje i konstantno mokra garderoba možda je signal da se u telu dešava nešto čemu bi se trebalo posvetiti. Saznajte o čemu se radi.
Samo po sebi preterano znojenje tokom vrelih dana, prilikom fizičkog i emocionalnog napora, ni o čemu ne govori – to može biti individualna karakteristika organizma. Ali i nešto drugo.
Sadržaj članka
Šta je preterano znojenje?
Ukoliko znoj lije čak i kad nije jako vruće, u stanju mirovanja, onda se to stanje zove hiperhidroza. Razlikuju se lokalna i generalna hiperhidroza. U prvom slučaju preterano znojenje je lokalizovano na određenom mestu – na licu, ispod miške, u predelu prepona, po dlanovima, stopalima. U drugom slučaju obilno se znoji celo telo.
Lokalna hiperhidroza je individualna karakteristika rada vegetativno–nervnog sistema i često se nasleđuje.
Sekundarna ili generalna hiperhidroza može biti izazvana nizom razloga. Neki od njih su: gojaznost, problemi sa štitnom žlezdom, Parkinsonova bolest, hronična infekcija (tuberkuloza), period trudnoće ili menopauza, kardiovaskularna oboljenja, dijabetes, onkološka oboljenja (leukemija, limfom), uzimanje nekih lekova i dr.
Mnogi se znoje kad doživljavaju jake emocije – strah, radost, uzbuđenje, kad se organizam rešava viška hormona adrenalina ili noradrenalina.
Preterano znojenje: Prirodni lekovi
Prirodni lekovi pomažu da se smanji kako lokalno znojenje, tako i znojenje celog tela. Ovo su neki od saveta koji mogu da ublaže ovaj neprijatni simptom:
- Preporučuje se da se za pranje kože koristi sapun od brezinog katrana, koji isušuje i smanjuje iritaciju kože.
- Mesta na kojima se znojite možete istrljati mešavinom vode i jabukovog sirćeta (1 : 1).
- Znojenje odlično smanjuje odvar od rastavića – kašiku suve biljke stavite na 300 ml vode. Ovim odvarom istrljajte problematične delove dva-tri puta na dan. U slučaju znojenja nogu praktikujte kupke.
- Preterano znojenje ispod miške, zatim dlanova i nogu možete smanjiti pomoću odvara od dvozuba. Dve kašike sirovine stavite na pola litra proključale vode, ostavite da odstoji 30 minuta, procedite i tome dodajte kašiku soka od limuna.
- Isto dejstvo ima odvar od krvare (lat. Sanguisorba). Dve kašike biljke kuvajte deset minuta u pola litra vode.
Kako se rešiti hiperhidroze?
Sekundarna hiperhidroza leči se otkrivanjem i lečenjem osnovne bolesti. Za lečenje lokalne hiperhidroze obično se koristi kompleks higijenskih i kozmetičkih procedura. Iako su reklame za preparate protiv znojenja stalno na televiziji i u novinama, dezodoransi i antiperspiranti ipak ne rešavaju problem s prekomernim znojenjem, jer najčešće samo maskiraju neprijatni miris znoja.
Osim toga, treba uzeti u obzir i to da, ukoliko je temperatura 30 stepeni ili više, hemijski preparati blokiraju znojenje, te mogu negativno uticati na zdravlje i narušiti prirodnu termoregulaciju organizma.
Danas su u lečenju preteranog znojenja popularne injekcije botoksa u predelu znojnih žlezda koje blokiraju nerv koji kontroliše znojenje. Međutim, ta procedura je skupa i opasna, budući da može izazvati različite komplikacije. Najjednostavnija sredstva možete pronaći u apotekama. Ona su uglavnom napravljena na prirodnoj bazi i bez teških hemikalija.
Ukoliko je nervoza uzrok znojenja
Skuvajte ovaj odvar: uzmite jednake količine cveta kamilice, matičnjaka, kantariona, korena valerijane, listova i cvetova žalfije. Dve kašike mešavine zakuvajte u pola litra proključale vode, ostavite da odstoji dva sata, pa procedite. Pijte po trećinu šolje pre jela, tri-četiri puta u toku dana.
- Napravite odvar od lišća žalfije ili miloduha: kašičicu suve biljke prelijte sa 300 ml proključale vode, ostavite da odstoji 30 minuta, pa procedite. Pijte po četvrtinu šolje tri-četiri puta dnevno pre jela.
- Možete pripremiti i tinkturu od cvetova i listova žalfije ili miloduha: čašu suve biljke sipajte u pola litra votke, ostavite da odstoji dve nedelje, pa procedite. Tri-četiri puta na dan, pre jela, pijte po 25–30 kapi s vodom.