Tibetanski recept za ELIKSIR MLADOSTI
Potrebna su vam samo dva sastojka za tibetanski eliksir mladosti – mleko i beli luk. On štiti od prehlade, jača imunitet, čuva krvne sudove
„… Moje dete je pošlo u vrtić i već drugog dana dobilo je bronhitis. Lečili smo ga nedelju dana. Opet je krenuo u vrtić i nakon samo tri dana ponovo se razboleo – akutni bronhitis s temperaturom preko 39 stepeni… Recite mi, molim vas, koji su načini za jačanje imuniteta dvogodišnjeg deteta? Dok nije išao u vrtić (hranili smo se normalno i šetali kad god je to vreme dozvoljavalo), bolovao je samo dvaput od blage prehlade…“ Jelena K., Valjevo
Sadržaj članka
Period od druge do treće godine najbolji je uzrast za čeličenje i navikavanje deteta na pravilan način života. Nije obavezno da pribegavate lekovima. Možete odlično proći i s narodnim sredstvima, a evo šta preporučuju ruski stručnjaci
Nakon preležane bolesti dečji organizam nije spreman da odbije novu najezdu patogenih mikroba i virusa. U prvo vreme zaštitite mališana od kontakata s drugim ljudima, među kojima može da bude obolelih, i pružite imunosistemu mogućnost da se regeneriše. Međutim, to nikako ne znači da dete treba da držite u pretoploj sobi i kljukate ga lekovima. Šetajte s njim, radite fizičke vežbe, provetravajte stan što češće, dajte mališanu korisne koktele od brusnice i kuvajte kompot od šipurka.
Pročitajte i… Želite da budete zdravi? Menjajte se!
Imunološki sistem treba pripremiti za dečji vrtić, gde će vaše voljeno čedo biti izloženo stalnom kontaktu s drugom decom. Počnite da čeličite dete, praktikujte masaže tela vlažnim peškirom i polivanje vodom uz postepeno snižavanje temperature vode. Ne bojte se da šetate po bilo kakvom vremenu u odgovarajućoj odeći i obući i nemojte pretoplo oblačiti dete. Obezbedite mu pravilnu ishranu – hrana treba da bude kvalitetna, bogata vitaminima i mineralima, a slatkiše zamenite suvim voćem ili prirodnom marmeladom. Zdrav život stvoriće kod vašeg mališana otpornost na oboljenja.
* S čeličenjem treba početi od treće-četvrte godine. Za trogodišnjeg mališana ono treba da se odvija u vidu igre. Počnite od jutarnje gimnastike, koju treba da sprovodite svakodnevno posle buđenja. Neka dete 10–15 minuta ponavlja za vama jednostavne vežbe u dobro provetrenoj prostoriji.
* Sledeća etapa biće trljanje ekstremiteta i celog tela sunđerom nakvašenim vodom između 22 i 25 stepeni (temperatura vode se postepeno snižava do 18 stepeni). Kad završite s vodenim procedurama, dete treba posušiti i obući mu toplu odeću.
* Napojte dete odvarom od šipurka, dajte mu vodu s limunom ili medom (kašičicu soka od limuna ili meda sipajte u šolju ključale vode). Za obnavljanje snage veoma su korisni čajevi od kamilice, lipe, podbela, kao i sveži sokovi. Usled čestih infektivnih oboljenja i prehlada narodna medicina savetuje da se dva-tri ploda smokve 30 minuta dinstaju u mleku na tihoj vatri. Neka mališan pojede smokve, a toplo mleko neka popije.
Pročitajte i… Šta kada dete slabo jede?
Na mašini za meso sameljite čašu i po suvog grožđa, čašu jezgre oraha, pola čaše badema, koru od dva limuna, a limun iscedite u dobijenu masu pa sve pomešajte s pola čaše rastopljenog meda. Ostavite smesu dan-dva na tamnom mestu i dajite detetu po kašičicu-dve triput dnevno sat vremena pre jela.
Sameljite na mašini za meso kilogram brusnica i dva limuna srednje veličine (uklonite koštice), dodajte čašu meda i dobro izmešajte. Dva-tri puta dnevno treba jesti po kašiku-dve s čajem. Ovo sredstvo je dobro i za odrasle.
Dva dela plodova brusnice i po tri dela lišća koprive i plodova šipurka isitnite, dobro izmešajte, pa četiri kašičice mešavine zakuvajte u čaši ključale vode. Ostavite da odstoji tri-četiri sata, a onda procedite. Dajite detetu po čašu odvara dva-tri puta dnevno tokom 30 dana, a zatim napravite pauzu od mesec dana pa ponovite kuru.
– Zajedno s ovim sprovodite navedene lekovite procedure. Posle takvog lečenja dete će neizostavno ojačati i biti zdravo!
VIŠE SAVETA PRONAĆI ĆETE U MAGAZINU RUSKI DOKTOR!
POTRAŽITE NAS I NA FACEBOOKU: www.facebook.com/ruskidoktor
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net