Atopijski dermatitis: Zašto se javlja crvenilo, upala i svrab kože?
Atopijski dermatitis je hronična inflamatorna bolest kože, koja može reagovati crvenilom, svrabom, ljuštenjem na dejstvo uobičajenih faktora.
Atopijski dermatitis je bolest kože koja uzrokuje crvenilo, upaljenje i svrab tkiva. Bolest se javlja uglavnom kod dece, ali se razvija i u starijim godinama.
Sadržaj članka
Zašto se javlja atopijski dermatitis?
Koža zdravog čoveka održava zaštitnu ulogu, optimalan stepen hidratacije i proces regeneracije ćelija. Kod atopijskog dermatitisa ove osnovne funkcije su poremećene. Mnogi ljudi imaju sklonost ka atopiji – povećanom imunološkom odgovoru na IgE imunoglobuline, koji se proizvode da prepoznaju i unište antigene. Glavni provokativni faktor je nasledna predispozicija.
Atopijski dermatitis je hronična inflamatorna bolest kože, koja može reagovati crvenilom, svrabom, ljuštenjem na dejstvo uobičajenih faktora. Ali najčešće se bolest ponavlja nakon kontakta sa alergenom.
Atopijski dermatitis: Simptomi bolesti
Prvi znaci bolesti najčešće se javljaju u prvoj godini života. Bolest je izazvana uvođenjem komplementarne hrane i konzumacijom određenih namirnica: čokolade, meda, agruma.
Dermatitis je praćen suvoćom, jakim svrabom, pojavom osipa na koži, povećanom osetljivošću na spoljašnje nadražujuće materije. Eritem i papule se javljaju uglavnom na obrazima, laktovima i poplitealnim jamama. Uz povećano znojenje, svrab kože značajno se povećava. Visoka aktivnost znojnih žlezda može delovati kao određeni okidač.
Hronični oblik bolesti prati zadebljanje kože, pukotine na stopalima i dlanovima. Može čak i da se proredi kosa na zatiljku. Kada dođe do sekundarne infekcije, pojavljuju se pustule (male gnojne lezije na koži koje izgledaju kao male bele ili žute tačkice okružene crvenom upaljenom kožom).
Nakon što osip nestane i patologija ode u remisiju, na koži često ostaju bele oznake od prethodnih osipa. Otarasiti ih se može prilično teško. Ali uz redovno sunčanje i fototerapiju, bele tačke postaju gotovo nevidljive ili potpuno nestaju.
Dijagnostika
Dijagnozu postavlja lekar na osnovu kliničkih manifestacija i pritužbi pacijenta. Specijalista propisuje laboratorijske testove krvi za otkrivanje povišenog nivoa imunoglobulina IgE i određivanje zapaljenog procesa u telu. Dijagnostika takođe može pomoći u identifikaciji specifičnih alergena. Najčešće su to grupe namirnica, lekovi, kućna hemikalija, prašina ili polen.
Sa atopijskim dermatitisom, svrab je prisutan čak i kod manjih osipa. Važan dijagnostički kriterijum je prisustvo visokog nivoa ukupnih IgE i specifičnih antitela. Da biste postavili dijagnozu, potrebno je kombinovati nekoliko kriterijuma i potvrditi alergijsku prirodu bolesti na osnovu rezultata laboratorijskih testova.