Teške noge mogu da budu simptom raznih patoloških stanja
Umorne i teške noge može biti znak raznih bolesti, posebno kada su pored težine prisutni i drugi simptomi: bol, grčevi, otok, utrnulost i osećaj peckanja.
Osećaj težine u nogama je prilično česta pojava uzrokovana poremećenim protokom krvi u donjim ekstremitetima. Najčešće se težina u nogama pojavljuje nakon dugog boravka u uspravnom položaju, sedenja ili stajanja.
Najpodložniji ovom stanju su ljudi koji ne menjaju položaje duže vreme tokom dana, na primer, kancelarijski radnici, frizeri, prodavci, vozači, lekari, nastavnici itd. Simptomi se obično pogoršavaju uveče, posebno nakon dana rada provedenog na nogama.
Sadržaj članka
Teške noge: Zašto se javlja ovaj osećaj?
Lagana težina u nogama je normalna nakon fizičke aktivnosti, kao što je dugo hodanje ili trčanje. Međutim, osećaj težine, ukočenosti i umora u nogama bez ikakvog razloga može biti znak raznih bolesti, posebno kada su pored težine prisutni i drugi simptomi: bol, grčevi, otok, utrnulost i osećaj peckanja.
Tokom dana, kao rezultat stalnog stresa na donjim udovima, pritisak na krvne sudove se povećava. Nedostatak kiseonika i drugih hranljivih materija dovode do usporavanja protoka krvi. Sudovi gube tonus i prepune se krvlju, što izaziva otok i osećaj težine u nogama.
Teške noge: Šta ih uzrokuje i koji su simptomi?
Postoji mnogo razloga zašto osoba oseća težinu u nogama:
- Nasledna slabost venskih zidova.
- Prekomerna telesna težina, zbog čega se opterećenje na nogama značajno povećava.
- Promene u hormonalnom nivou žene tokom puberteta, trudnoće, porođaja ili menopauze.
- ermičko preopterećenje.
- Sindrom pretreniranosti (razvija se kod sportista koji zanemaruju vreme oporavka).
- Nedovoljna fizička aktivnost.
- Hipokalemija.
- Loša cirkulacija krvi u donjim ekstremitetima.
- Iritacija nervnih završetaka.
- Dehidracija tela.
- Uzimanje određenih lekova (na primer, hormonskih kontraceptiva i diuretika).
Neprijatne senzacije težine u donjim ekstremitetima mogu biti uzrokovane fizičkim faktorima ili biti simptomi neke bolesti bolesti:
Fizički faktori
Fiziološki faktori uključuju sedentarni ili preterano aktivan način života, višak kilograma, nošenje preuske odeće, hormonske promene kod žena. Osećaj teških nogu se često javlja leti.
Toplota smanjuje opštu motoričku aktivnost osobe, dok se zapremina tečnosti koja cirkuliše u telu menja, sudovi nogu se šire, a njihov ton se smanjuje, što izaziva stagnaciju.
Neophodno je razlikovati fiziološku težinu u nogama od patologije. U prvom slučaju, dovoljan je dobar odmor da biste se oslobodili neprijatnih senzacija, u drugom je potreban pregled i, po pravilu, propisana terapija.
Patološka stanja
Proširene vene donjih ekstremiteta i hronična venska insuficijencija su najčešći patološki uzroci. To je uzrokovano slabošću mišićnih zidova površinskih vena ili urođenom inferiornošću njihovog ventilskog aparata.
Osobe stalno osećaju težinu u nogama, bez obzira na položaj tela i doba dana. U odsustvu terapije, proširene vene mogu se razviti ozbiljne komplikacije, kao što su tromboza, trofični ulkusi, tromboflebitis, pa čak i plućna embolija.
Ateroskleroza sudova donjih ekstremiteta izaziva kompresivne bolove u mišićima lista. U početnim fazama, osoba oseća težina u nogama, a kako se bolest razvija, bol se povećava prilikom hodanja.
Bolesti zglobova donjih ekstremiteta (artritis, burzitis kolena), kod kojih upalnih proces u zglobovima dovodi do otoka donjih ekstremiteta, bolova pri hodanju, deformacije prstiju na rukama i nogama, težine u nogama.
Deformitet svoda stopala (ravno stopalo), kada mišićno-skeletni i vaskularni sistem donjih ekstremiteta doživljavaju dodatni stres zbog deformacije stopala. To dovodi do osećaja težine i otoka u stopalima i mišićima nogu, stopala i gležnjeva na kraju dana.
Oštećenje ligamentnog aparata donjih ekstremiteta kao posledica povrede ili promena u vezi sa uzrastom karakteriše se jakim povećanjem otoka i bola, ograničenjem mišićno-skeletnih funkcija.
Patologije kičme (išijas, osteohondroza lumbosakralnog regiona, lumbago, spinalna stenoza) mogu izazvati izazivaju kompresiju nerva koji prolazi kroz kanal i izaziva nelagodnost, uključujući težinu u nogama.
Limfostaza (limfedem) je hronična bolest limfnog sistema uzrokovana poremećenim odlivom limfne tečnosti i dovodi do otoka ekstremiteta. Otok stopala i prstiju obično se ne popravlja nakon noćnog sna.
Bolesti srca (kardiomiopatija, perikarditis, hronična srčana insuficijencija) utiču na arterijski i venski protok krvi, uzrokujući stagnaciju krvi u donjim ekstremitetima, težinu i nelagodnost.
Bolesti bubrega (akutni i hronični glomerulonefritis, hronična bubrežna insuficijencija, dijabetička glomeruloskleroza) izazivaju razvoj edema, lokalizovanog prvenstveno u nogama.
Dijabetes melitus može izazvati osećaj težine u nogama, kao i grčeve noću, utrnulost i peckanje.
Kojim lekarima treba da se obratite?
Ako imate otok i težinu u nogama, potrebno je da posetite lekara i obavite dupleks ultrazvučni pregled venskog sistema donjih ekstremiteta. U nekim slučajevima mogu biti potrebne konsultacije hirurga, lekara opšte prakse, kardiologa ili endokrinologa. Ravna stopala leče ortopedi i traumatolozi. Samolečenje i/ili neadekvatna terapija mogu izazvati progresiju patologije i dovesti do komplikacija.