Stres je okidač za vitiligo, ali nije jedini uzrok

by | 08.09.2024
Stres je okidač za vitiligo, ali nije jedini uzrok

Vitiligo se smatra autoimunom bolešću, kada imuni počinje da napada sopstvene zdrave ćelije i tkiva. Često može biti povezan sa drugim autoimunim bolestima.

Vitiligo je bolest koju karakteriše pojava promenjenih tačaka na koži, koje se vremenom povećavaju; može uticati na bilo koji deo tela, uključujući kosu, pa čak i sluzokožu usta.

Šta uzrokuje vitiligo?

Mehanizam razvoja vitiliga je poremećaj funkcionisanja ćelija koje proizvode pigment melanin, koji je odgovoran za boju kože. Unutrašnji organi nemaju pigment, tako da nisu u opasnosti od vitiliga.

Nemoguće je odrediti vitiligo pre rođenja, jer se ova bolest pojavljuje nakon rođenja. Jedna od najčešćih teorija je da vitiligo nastaje zbog problema sa imunološkim sistemom. To može dovesti do toga da imune ćelije napadaju ćelije kože koje proizvode melanin, što dovodi do njihovog uništenja.

Članak se nastavlja posle reklama

Vitiligo je autoimuno oboljenje

Vitiligo se smatra autoimunom bolešću. Odnosno, ljudski imuni sistem, umesto da se bori sa stranim agensima kao što su virusi i bakterije, počinje da napada sopstvene zdrave ćelije i tkiva. Vitiligo često može biti povezan sa drugim autoimunim bolestima, kao što je hipertireoza.

Istraživanja pokazuju da se vitiligo može naslediti. Određeni geni povezani sa imunološkim sistemom i pigmentacijom mogu uticati na razvoj vitiliga. Vitiligo može biti urođen ili stečen. Kongenitalni vitiligo znači da se bolest pojavljuje od rođenja. Stečeni vitiligo može da se javi u bilo kom uzrastu, najčešće kod odraslih.

Članak se nastavlja posle reklama

Uticaj stresa

Veruje se da stres i trauma mogu biti okidač za razvoj vitiliga kod osetljivih ljudi. Međutim, stres i trauma možda nisu glavni uzrok njegovog nastanka. Neke studije pokazuju da izlaganje određenim hemikalijama ili produženo izlaganje sunčevoj svetlosti može biti povezano sa razvojem vitiliga. Međutim, ovi faktori mogu biti samo jedan od mnogih faktora rizika. Generalno, uzroci vitiliga i dalje ostaju nejasni, a istraživanja u ovoj oblasti se nastavljaju.

Kakve su procene izlečenja?

Mogućnost potpunog izlečenja vitiliga je predmet naučnih istraživanja naučnika širom sveta. U ovoj fazi, savremena medicina omogućava zaustavljanje napredovanja bolesti i kamufliranje postojećih depigmentiranih mrlja. Vitiligo uopšte nije opasna bolest, međutim, manifestujući se u estetski važnim oblastima, značajno umanjuje kvalitet života pacijenata i može izazvati psihičke probleme kao što su nisko samopoštovanje, depresija ili opšti osećaj sumnje u sebe.

Što se tiče zdrarvlja kože, važno je zaštititi od sunca, jer negativne posledice izlaganja sunčevoj svetlosti su prevremeno starenje kože, hiperpigmentacija, povećana verovatnoća razvoja određenih bolesti usled ultraljubičastog zračenja (akne, rozacea, lupus…).

EyeEm Mobile GmbH / gettyimages.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.rs