Uklješteni nerv u vratu: Zašto se javlja, kako prepoznati i olakšati simptome?
Bol u vratu i njegova iznenadna nepokretnost mogu vas iznenaditi svakog trenutka. Koji bol ukazuje uklješteni nerv u vratu, kako da preoznate simptome i šta možete da učinite po tom pitanju?
Uklješteni nerv u vratu mnogi to pripisuju godinama ili nekoj vrsti slabosti u mišićima, a neki jednostavno veruju da su oduvani. Ali sve ovo je ozbiljnije i važno je na vreme identifikovati i započeti lečenje. Evo šta o tome kažu neurolozi.
Sadržaj članka
Zašto se javlja uklješteni nerv u vratu?
Uklješteni nerv u vratu se stručno naziva cervikalna radikulopatija. Postoji mnogo razloga za pojavu: najčešći su grčevi vratnih mišića, nešto ređe traume i zapaljenske promene ligamentnog aparata kičmenog stuba, zapaljenje, artroza i naknadna deformacija fasetnih zglobova vratne kičme. Potom, razlog mogu da budu kompresija kičmenih korena diskus hernijama i iritacija membrana kičmene moždine. Takođe, loše držanje može dovesti do ove pojave.
Međutim, bez obzira na uzrok, ova bolest je uvek praćena jakim bolom u mirovanju i tokom kretanja, kao i ograničenom pokretljivošću u vratu usled mišićnog spazma, koji se javlja kao zaštitni mehanizam.
Pošto postoji mnogo razloga za pojavu bolova u vratu, potrebno je konsultovati lekara i podvrgnuti pregledu i lečenju pod nadzorom specijalista, posebno ako je sindrom bola dugotrajan i uporan. Samostalna primena analgetika (NSAID – nesteroidni antiinflamatorni lekovi) može doneti olakšanje, ali češće efekat nije konstantan i nestabilan, a bol se vraća nakon nekog vremena.
Uklješteni nerv u vratu: Koje osobe spadaju u rizične grupe?
Nekoliko faktora doprinosi razvoju bola u vratu (cervikalna kičma). Rizičnu grupu uključuju:
- Oni koji su ranije pretrpeli povredu kičme, na primer: povreda trzajnog zgloba, koja se može desiti u saobraćajnoj nesreći, pada sa bicikla ili skutera i povezana je sa prekomernim i iznenadnim hiperekstenzijom vratne kičme.
- Osobe koji imaju povećana opterećenja na kičmi, što dovodi do nepravilne raspodele opterećenja na njenim delovima (sedeći rad, profesionalni sport, ravna stopala, rad povezan sa podizanjem teških težina).
- Osobe sa nestabilnošću pršljenova, spondilolistezom (pomeranje pršljenova jedni u odnosu na druge i normalnu osu kičme).
- Osobe sa degenerativnim promenama na kičmi. Trenutno, mehanizam razvoja degenerativnih promena u kičmi i, kao posledica toga, pojava sindroma bola nije utvrđeno nekoliko teorija.
Uklještenje nerva u vratu je multifaktorska bolest, što znači da nema nijedan predisponirajući faktor rizika za svoj razvoj od onih koje smo naveli, najčešće je kombinacija nekoliko.
Simptomi:
- Bol, ponekad lokalizovan ne samo u vratu, već se širi i na druga područja: rame, lopaticu, ruku do prstiju.
- Spazam (napetost) i bol u mišićima vrata i vratno-ovratnog područja, lopatične regije,
ozbiljno ograničenje pokretljivosti u vratnoj kičmi. - Neki simptomi mogu prethoditi pojavi bola. Ovo je povećanje tonusa mišića vrata, pojava osećaja „težine i nelagodnosti u vratu“ i blagog ograničenja pokretljivosti.
Kada je vreme da se obratite lekaru?
Trebalo bi da se obratite lekaru kada se pojave prvi znaci početne egzacerbacije bolesti kako biste započeli lečenje što je pre moguće. Ovo je veoma važno ako se bol javlja prvi put u životu. S obzirom na to da postoji mnogo razloga za bol u vratu, samolečenje može samo da pogorša situaciju, pa je neophodno podvrgnuti pregledu pod nadzorom specijalista, posebno ako je sindrom bola dugotrajan i uporan.
Vremenom se nadraženi i upaljeni nervi mogu oštetiti. Ovo može dovesti do dugotrajne (trajne) utrnulosti ili slabosti. Ako se vaši simptomi iznenada promene ili pogoršaju, obavezno obavestite svog lekara.
Kako da pomognete sebi?
Da biste pomogli sebi u slučaju uklještenog nerva u vratu možete uzimati nesteroidne antiinflamatorne lekove (NSAID), koristiti masti sa NSAID-ima ili masti (hlađenja ili zagrevanja) prirode. Takođe, u ublažavanju bolova mogu pomoći i hladne. Odmarajte, izbegavajte položaje i aktivnosti koje povećavaju bol.
Može da pomogne i nošenje ovratnika.
Glavna stvar koju treba zapamtiti je da je ova bolest hronična, a glavna stvar u lečenju pacijenata je postizanje stabilne remisije. Da bi se to postiglo, koristi se integrisani pristup koji određuje lekar.