Zašto se javlja aplastična anemija i koji su simptomi?

by | 01.09.2024
Zašto se javlja aplastična anemija i koji su simptomi?

Aplastična anemija je stanje koje se javlja kada telo prestane da proizvodi dovoljno novih krvnih zrnaca. Donosi stalan umor i sklonost ka infekcijama.

Retko i ozbiljno stanje, aplastična anemija se može razviti u bilo kom uzrastu. Može se pojaviti iznenada, ili može doći polako i pogoršati se tokom vremena. Može biti blago ili ozbiljno. Lečenje aplastične anemije može uključivati lekove, transfuziju krvi ili transplantaciju matičnih ćelija, takođe poznatu kao transplantacija koštane srži.

Šta je aplastična anemija?

Aplastična anemija ne može imati simptome. Kada su prisutni, znaci i simptomi mogu uključivati:

  • Umor
  • Kratak dah
  • Brzi ili nepravilni otkucaji srca
  • Bleda koža
  • Česte ili produžene infekcije
  • Neobjašnjive ili lako zadobijanje modrica
  • Krvarenje iz nosa i krvarenje desni
  • Poduženo krvarenje iz posekotina
  • Osip na koži
  • Vrtoglavica
  • Glavobolja
  • Groznica

Aplastična anemija može biti kratkotrajna ili može postati hronična. Može biti teško, pa čak i fatalno.

Članak se nastavlja posle reklama

Zašto se javlja aplastična anemija?

Matične ćelije u koštanoj srži proizvode krvna zrnca – crvena zrnca, bela zrnca i trombocite. Kod aplastične anemije, matične ćelije su oštećene. Kao rezultat toga, koštana srž je ili prazna (aplastična) ili sadrži malo krvnih zrnaca (hipoplastična).

Koštana srž je crvena, spužvasta materija unutar vaših kostiju koja proizvodi krvna zrnca. Najčešći uzrok aplastične anemije je napad vašeg imunološkog sistema na matične ćelije u vašoj koštanoj srži. Drugi faktori koji mogu da povrede koštanu srž i utiču na proizvodnju krvnih zrnaca uključuju:

Članak se nastavlja posle reklama

Tretmani zračenjem i hemoterapijom: Dok ove terapije za borbu protiv raka ubijaju ćelije raka, one takođe mogu oštetiti zdrave ćelije, uključujući matične ćelije u koštanoj srži. Aplastična anemija može biti privremena nuspojava ovih tretmana.

Izlaganje toksičnim hemikalijama: Toksične hemikalije, kao što su neke koje se koriste u pesticidima i insekticidima, i benzen, sastojak benzina, povezuju se sa aplastičnom anemijom. Ova vrsta anemije može se poboljšati ako izbegavate ponovljeno izlaganje hemikalijama koje su izazvale vašu bolest.

Upotreba određenih lekova: Neki lekovi, kao što su oni koji se koriste za lečenje reumatoidnog artritisa i neki antibiotici, mogu izazvati aplastičnu anemiju.

Autoimuni poremećaji: Autoimuni poremećaj, u kojem vaš imuni sistem napada zdrave ćelije, može uključiti matične ćelije u vašoj koštanoj srži.

Članak se nastavlja posle reklama

Virusna infekcija: Virusne infekcije koje utiču na koštanu srž mogu igrati ulogu u razvoju aplastične anemije. Virusi koji su povezani sa aplastičnom anemijom uključuju hepatitis, Epstein-Barr, citomegalovirus, parvovirus B19 i HIV.

Trudnoća: Vaš imuni sistem može napasti vašu koštanu srž tokom trudnoće.

Nepoznati faktori: U mnogim slučajevima, lekari nisu u mogućnosti da identifikuju uzrok aplastične anemije (idiopatska aplastična anemija).

Veze sa drugim retkim poremećajima

Pojedine osobe sa aplastičnom anemijom takođe imaju redak poremećaj poznat kao paroksizmalna noćna hemoglobinurija, koja uzrokuje prerano razbijanje crvenih krvnih zrnaca. Ovo stanje može dovesti do aplastične anemije, ili aplastična anemija može evoluirati u paroksizmalnu noćnu hemoglobinuriju.

Članak se nastavlja posle reklama

Fanconijeva anemija je retka, nasledna bolest koja dovodi do aplastične anemije. Deca rođena sa njim obično su manja od proseka i imaju urođene mane, kao što su nerazvijeni udovi. Bolest se dijagnostikuje uz pomoć testova krvi.

Faktori rizika

Aplastična anemija je retka. Faktori koji mogu povećati rizik uključuju:

  • Lečenje visokim dozama zračenja ili hemioterapije za rak
  • Izlaganje toksičnim hemikalijama
  • Upotreba nekih lekova na recept – kao što je hloramfenikol, koji se koristi za lečenje bakterijskih infekcija, i jedinjenja zlata koja se koriste za lečenje reumatoidnog artritisa
  • Određene bolesti krvi, autoimuni poremećaji i ozbiljne infekcije
  • Trudnoća – retko se dešava.

Prevencija

Ne postoji prevencija za većinu slučajeva aplastične anemije. Izbegavanje izlaganja insekticidima, herbicidima, organskim rastvaračima, sredstvima za uklanjanje boje i drugim toksičnim hemikalijama može smanjiti rizik od bolesti.

Ovaj tekst je informatinog karaktera, ne služi za uspostavljenje dijagnoze ili lečenje. Ako sumnjate u bilo koji od simptoma, najbolje je da se obratite lekaru za pomoć kako bi se uradile detaljne analize.

ALIOUI Mohammed Elamine / gettyimages.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.rs