Šta znači kada vam se u vidnom polju pojavljuju tačkice i mušice?
Lebde pred očima mogu izgledati kao mušice, tačkice, linije, mreže ili krugovi koji padaju u naše vidno polje. Stručanjaci objašnjavaju zašto dolaz...
Ako ste primetili da slabije vidite, sigurno ste se zapitali koji su simptomi katarakte s obzirom da je to jedna od češćih oboljenja očiju.
Katarakta može biti urođena ili stečena, a sa prosečnom stopom napretka bolesti, od početnih simptoma do potpunog gubitka vida, ako se ne leči, može doći za 6-10 godina. Katarakta se razvija u četiri faze, te je važno da odreagujete već kod prvih simptoma.
Sadržaj članka
Katarakta je očno oboljenje koje karakterišu organske i funkcionalne promene u dioptrijskom sistemu oka, tačnije u sočivu. Katarakta čini da sočivo postaje zamućeno zbog čega pate funkcije provodljivosti i prelamanja svetlosti. Kao rezultat, vid pacijenta se postepeno smanjuje.
Postoje dva tip katarakte: Urođena i stečena. Kada je u pitanju urođena katarakta, ona je povezana sa genetskim bolestima i poremećajima embrionalnog razvoja. U tom slučaju je područje zamućenja ograničeno i ne širi se. Stečena katarakta se može javiti usled povreda, upalnih i starosnih promena u očima i stalno napreduje.
Katarakta se razvija u četiri faze.
Kataraktu mora da dijagnostifikuje lekar. U ranim stadijumima bolesti, pacijentima se propisuji kapi za oči koje sadrže aminokiselina, antioksidante i vitamina koje usporavaju napredak zamućenja. Upotreba lekova usporava progesiju katarakte, ali ne vraća vid u potpunosti. Ako pacijent želi da povrati visoki kvalitet vida, onda je operacija jedna opcija. Operacija podrazumeva uklanjanje sočiva i njegovu zamenu veštačkim sočivom. Međutim i nakon operacije se pacijentu prepisuju lekovi protiv bolova, upale i mikroba kako bi se izbegle komplikacije.