Uklještenje nerva je veoma nezgodno stanje u kome su vam osnovne stvari poput kretanja ograničene. Međutim, koji su simptomi uklještenja nerva?
Uklještenje nerva podrazumeva da su nervi koji idu iz vaše kičmene moždine do drugih delova tela oštećeni. Ovaj problem se događa kad se nervni počeci stisnu ili uklješte zbog povrede ili starenja kičmene moždine. Ovo može izazvati bol i nelagodu u različitim delovima tela.
Najtipičniji simptomi su bolovi dužinom nervnih stabala i poremećaji pri pokretu. Prvi znaci bolesti se pojavljuju odjednom u vidu neuspešne rotacije tela ili povrede. Međutim, ovo vremenom postaje hronično stanje koji umeju da ometaju uobičajen način života. U tom slučaju, dolazi do tipičnih simptoma:
Bol u zahvaćenom delu kičme. Može doći do pucketanja i bola, sa tim da se bol intenzivira sa kretanjem i širi se na ruku ili nogu na zahvaćenoj strani
Ukoćenost vratnih mićića koji su bolni na dodir
Utrnulost nogu
Ograničenje kretanja
Brz zamor i smanjenje mogućnosti rada
Vrste uklještenja nerva
Postoji nekoliko vrsta uklještenja nerva u zavisnosti od mesta gde se dogodio. To može biti:
Članak se nastavlja posle reklama
Išijas
Najčešće se dešava uklještenje nerva u donjem delu leđa zbog činjenice da ovaj deo kičme doživljava najveće opterećenje. Bol se širi na noge i postaje jači prilikom podizanja noge. Pošto je u pitanju išijadični nerv, ovo stanje se naziva išijas. Bol se širi dužinom zahvaćenog nerva i na mišiće zadnjice, zadnju spoljašnju površinu noge i butine i petu.
Uklještenje u potiljku i vratu
Cervikalno uklještenje nerva je problem sa vratnim delom kičme gde oštećeni nervi uzrokuju bol u potiljku i vratu. Bol se pogoršava kada se glava okreće, kašlje ili kija. Ljudi s ovim problemom često nađu udoban položaj s naginjanjem glave unazad da bi smanjili bol. Ono takođe može izazvati vrtoglavicu, glavobolju i zujanje u ušima.
Uklještenje u vratu i ramenima
Njega ćete prepoznati po bholu u bratu i ramenima koji postaju jači prilikom podizanja gornjeg ekstremiteta.
Uklještenje u grudnom delu kičme
Ovo je redak slučaj, ali možete ga prepoznati uz izuzetno ograničenu pokretljivost, a bol se pojačava pri udisanju, izdisanju i kašljanju.
Uzroci uklještenja nerva
Uzroci za uklještenje nerva mogu biti razni:
traumatske povrede kičmenog stuba kod sportista usled pada ili udara;
zakrivljenost držanja zbog nepravilnog sedenja za stolom;
fizička neaktivnost;
prekomerna fizička aktivnost;
višak telesne težine;
endokrini poremećaji;
metaboličke promene;
poremećena apsorpcija hranljivih materija u crevima.
Koji su simptomi uklještenja nerva: Lečenje
Lečenje uklještenja nerva je usmereno na smanjenje bola. Lekari obično propisuju lekove koji su poznati kao nesteroidni antiinflamatorni lekovi, koji pomažu u smanjenju upale i bola.Važno je napomenuti da ovi lekovi imaju određene kontraindikacije, zato samo specijalista može odabrati bezbedan i efikasan lek.
Članak se nastavlja posle reklama
Nakon što se bol smiri, preporučuju se fizioterapeutske procedure koje poboljšavaju cirkulaciju i snabdevanje nerava kiseonikom. U okviru kompleksne terapije, preduzimaju se mere za uklanjanje faktora rizika koji su doveli do razvoja uklještenja nerva. Gojazni pacijenti trebaju smanjiti telesnu težinu, a za to se razvija program ishrane i vežbanja. Ako postoji loše držanje tela, preporučuju se posebni korektivni pojasevi i slično.
Tokom perioda remisije, pacijenti treba da jačaju mišiće oko kičme. Za to se preporučuje fizikalna terapija prema individualno prilagođenom planu, plivanje, aerobik u vodi, nežna masaža i slične vežbe.