Bolest najčešće pogađa odrasle. Bol kod neuralgije trigeminusa često čini da osoba ne može da vodi uobičajen način života i često privremeno postaje i nesposobna za rad.
Neuralgija trigeminusa je veoma neprijatno stanje koje izaziva bolove u predelu lica zbog oštećenog nerva. Glavni simptom bolesti je bol, dok drugi simptomi nisu toliko uočljivi jer često mogu ukazivati i na druga stanja kao što je uklještenje nerva. Pri pojavi prvih simptoma, neophodno je obratiti se lekaru.
Ovo stanje podrazumeva oštećenje perifernih nerava i to je glavni uzrok za bol kod neuralgije trigeminusa. Na ovo stanje se može posumnjati po intenzivnom pekućem bolu u desnoj ili levoj strani lica koji se javlja u napadima i često je na tom mestu kože veoma osetljiva.
Veoma je teško doći do dijagnoze ovog stanja zbog nespecifičnih simptoma koji se mogu pripisati i drugim bolestima. Zbog toga je veoma važno da odmah kontaktirate neurologa ako osetite bilo kakve neprijatnosti u predelu lica.
Članak se nastavlja posle reklama
Koji su simptomi neuralgije trigeminusa?
Bol kod neuralgije trigeminusa je svakako glavni simptom. Mesto bola zavisi od toga u kom predelu je zapaljen nerv. Najčešće se simptomi javljaju u obrazima i donjoj vilici, a ređe se to događa na čelu i oko predela lica. Bol postaje jača i kod najmanjih pokreta mišića lica i često bol bude skoro nepodnošljiv. Neuralgija trigeminusa se javlja u nekoliko faza:
Bol se javlja u napadima i često je peckajući, podseća na elekrtični udar
Bol postaje jači prilikom pomeranja mišića lica, dodira upaljenog područja, uticaja jakog svetla, glasnog zvuka i buke
Bol se periodično smanjuje što često pogrešno navede osobu da misli da je bolest nestala
Stanje prati delimičan ili potpuni gubitak osećaja u predlu kože pored zahvaćenog nerva i smanjuje se refleks treptanja
Može doći do jake glavobolje i poremećaja sna
Pacijent često doživljava manifestacije neuroze – razdražljivost, anksioznost i nervne tikove
Moguće je da se bol neće javiti odjednom. Ponekad se javi prilikom pranja zuba, žvakanja hrane ili prosto na dodir. Ukoliko se ne leči, neuralgija može biti veoma komplikovana i dovesti do još veće upale nerava i atrofije mišića.
Članak se nastavlja posle reklama
Šta uzrokuje bol kod neuralgije trigeminusa?
Trigeminalni nerv prolazi kroz uski otvor u lobanji što može izazivati pritisak na okolna tkiva. Najčešći uzroci koji dovode do ovog stanja su sledeći:
Izloženost lica prevelikoj temperaturi (hipotermija)
U ovom slučaju dolazi do oštećenja cirkulacije sa stagnacijom venske krvi i usporavanjem metabolizma u određenom području.
Aneurizma
Aneurizma je stanje u kojem dolazi do proširenje jedne od arterija u šupljini lobanje. Proširena arterija potom vrši pritisak na trigeminalni nerv izazivajući veoma neprijatne simptome.
Abnormalni raspored moždanih sudova koji pritiskaju nerv
Povrede i urođene nepravilnosti kostiju lica koje vrše pritisak na nerv
Hronične bolesti u predelu lica
Karijes zuba, upala desni, hronične upale sinusa i slične bolesti mogu dovesti do neuralgije trigeminusa.
Prisustvo benignih i malignih promena u predelu lica
Multipla skleroza
Ovo je veoma složeno zdravstveno stanje koju karakteriše uništavanje mijelinskog omotača nerva
Ateroskleroza
Bolest praćena poremećenom cirkulacijom krvi u sudovima mozga koja pritom oštećuje trigeminalni nerv
Prethodne hirurške intervencije
Dijagnoza i lečenje
Kontaktiranje lekara je neophodno prilikom prvih simptoma. Lekar će saslušati vaše simptome i potom poslati pacijente na dalje analize kako bi se otkrio uzrok nastanka bolesti.
Glavna metoda kada je lečenje u pitanju jeste terapija lekovima koji bi trebalo da ublaže bol kod neuralgije trigeminusa, ali i da deluju na sam uzrok nastanka bolesti. Pored toga, lekari se mogu odlučiti ii za terapijske tretmane:
Magnetoterapija
Magnet stimuliše metaboličke procese, poboljšava snabdevanje krvi u željenom području, ublažava tonus mišića lica i smanjuje težinu bolova.
Laserski tretman
Laserska terapija normalizuje protok krvi i ublažava grčeve, smanjuje bol i upale i ima regenerativni efekat.
Ultravisokofrekventna terapija
Ona aktivira ćelijske odgovore i takođe jača zaštitu organizma. Nakon procedure, ozbiljnost upale i bola se značajno smanjuje.
Dijadinamička struja
Ona aktivira lokalni imunitet, a takođe normalizuje i cirkulacije krvi i limfe u željenom delu lica.
Hirurgija
Ako je bolest uzrokovana ozbiljnim poremećajima, terapija lekovima možda neće biti dovoljna.
Dakle, veoma je važno da na vreme počnete sa terapijama kako biste izbegli bolne senzacije i izbegli atrofiju mišića i dalje oštećenje nerva.