Stres je okidač za vitiligo, ali nije jedini uzrok
Vitiligo se smatra autoimunom bolešću, kada imuni počinje da napada sopstvene zdrave ćelije i tkiva. Često može biti povezan sa drugim autoimunim...
Simptomi kuperoze su veoma uočljivi i nikako ne treba da ih zanemarite. U tom slučaju može doći do ozbiljnijih zapaljenskih procesa kože i lečenje postaje teže.
Kuperoza ili rozacea kako se često naziva je veoma često stanje. Ovo oboljenje je veoma nezgodno jer ponekad reaguje na faktore koje ne možete u potpunosti kontrolisati kao što su promene temperature i izloženost suncu. Ipak, ovo stanje se može lečiti, ali je važno da znate koji su simptomi kuperoze i da na vreme odreagujete.
Sadržaj članka
Kuperoza je uporno širenje malih kapilara sa zadebljanjem i izraženim smanjenim elastičnim svojstvima njihovih zidova, kao i stagnacijom krvi. Drugi nazivi za ovo stanje su prošireni kapilari, paukove vene ili rozacea. Ovo stanje se najčešće javlja na nosu, obrazima i jagodicama. Takođe, žene češće oboljevaju od ovog stanja nego muškarci, a u rizičnu grupu posebno spadaju žene sa tankom i bledom kožom.
Kuperoza može biti urođena ili stečena, a postoje četiri faze kuperoze.
Kuperoza može biti nasledna (endogena) i stečena (egzogena). Simptomi kuperoze se često mogu javiti i kao propratno stanje nekih drugih bolesti u slučaju stečene rozacee.
Nasledna kuperoza
Dolazi do smanjenja elastičnosti vaskularnog zida koje je otežano spoljnim uticajima. Ona takođe može ukazivati i na hormonsku neravnotežu i slabost ventilskog aparate vena donjih ekstremiteta.
Stečena kuperoza
Postoji nekoliko stanja koji mogu dovesti do stečene kuperoze:
Takođe, na kuperozu negativno utiču i nagle promene temperature ili boravak na direktnoj sunčevoj svetlosti. Pored toga, alkohol i pušenje takođe mogu izazvati značajno pogoršanje stanja kože. Potom, važno je obratiti pažnju i na ishranu i izbaciti kafu, začinjenu i masnu hranu i gazirana piće. Da bi se simptomi kuperoze ublažili, potrebno je promeniti navike.
Ako primetite pojavljivanje crvenila na koži, treba da se obratite dermatologu. Ukoliko bude bilo potrebno, on će vas uputiti na dalje analize kod endokrinologa, kardiologa ili gastroenterologa. Da biste dobili pravilan lek, neophodno je da se otkrije uzrok bolesti.