Kada edem može biti simptom ozbiljnih bolesti?
Edem se može pojaviti iz različitih razloga, kao što su duga vožnja, dugotrajno stajanje ili sedenje, jedenje određene hrane ili ozbiljno zdravstveno stanje kao što je zatajenje srca ili rak jetre.
Edem je otok koji nastaje kada se prekomerna količina tečnosti nakuplja u tkivima tela. Ovaj otok se može pojaviti na različitim delovima tela, poput nogu, stopala, ruku, lica, pa čak i unutrašnjih organa.
Sadržaj članka
Zašto se javlja edem?
Krivac edema može biti i so – ona zadržava vodu u telu (1 g natrijum hlorida može da zadrži do 200 ml vode). U ovom slučaju, otok će biti koncentrisan na licu, rukama i nogama, posebno na gležnjevima. Trudnice, kao i žene tokom menstruacije, često doživljavaju otok. U većini slučajeva takav otok nije opasan, ali ako se javlja redovno, trebalo bi da se obratite lekaru i razumete uzroke neprijatne pojave.
Na šta sve može da ukaže edem?
Ukoliko trudnici redovno otiču noge, trebalo bi da što pre poseti lekara. Ovaj edem može biti simptom gestacionog dijabetesa ili preeklampsije (komplikacije trudnoće u kojoj ženi raste krvni pritisak, a bubrezi prestaju da rade).
Kod srčane insuficijencije, srce ne može da obezbedi normalnu cirkulaciju krvi i višak tečnosti počinje da se akumulira u tkivima. Kod zatajenja bubrega, bubrezi gube sposobnost uklanjanja vode iz tela. A bolesti jetre dovode do poremećaja sinteze proteina albumina – to je ono što sprečava nakupljanje tečnosti u tkivima.
Patološki edem može se prepoznati po pratećim simptomima, na primer, problemima sa mokrenjem, bolovima u grudima ili donjem delu leđa, naglim skokovima krvnog pritiska, otežanim disanjem.
Uzrok edema može da bude i alergijska reakcija (može se pojaviti otok na vratu ili licu), otkazivanje srca ili bubrega, cirozu ili rak jetre.
Ako je u pitanju nezdrav način života?
Ako su lekari utvrdili da otok nije povezan sa bolešću, već sa nezdravim načinom života, onda ćete, najverovatnije, moći sami da se nosite sa tim. Da biste to uradili, potrebno je da se krećete više (čak i 30 minuta aktivnog hodanja je dovoljno za obnavljanje cirkulacije krvi i limfe), svakodnevno se zagrevajte (skakanje, ljuljanje rukama i nogama pomaže u obnavljanju protoka limfe).
Takođe je važno odabrati odeću koja vam pristaje: preusko donje rublje, uske čarape ili pantalone koje pritiskaju stomak mogu da naruše cirkulaciju krvi i da dovedu do zadržavanja tečnosti u tkivima.
Važno je da se ograniči potrošnja soli, čija se velika količina nalazi u gotovoj hrani – industrijskoj konzervi, brzoj hrani i poluproizvodima, kao i da ne jedete puno slatkiša, koji zadržavaju vodu u telu.
Korisno je u ishranu dodati namirnice bogatu kalijumom – ovaj element u tragovima ima blagi diuretički efekat. Prirodni izvori kalijuma su pomorandže, banane, krompir, spanać, avokado. Ali uzimanje diuretika nekontrolisano i bez lekarskog recepta je opasno po zdravlje