Šta je HPV (humani papiloma virus), koji su simptomi i uzroci?
Više od 30 sojeva humanog papiloma virusa (HPV) uključuje bezopasne oblike HPV-a, poput onih koji izazivaju genitalne bradavice. Neke vrste mogu napredovati do raka grlića materice.
HPV može da prouzrokuje različite vrste bradavica koje se nalaze na delovima tela koje obično pogađaju, uključujući lice, ruke, stopala i genitalije. Neki sojevi HPV-a su visokog rizika i mogu dovesti do raka, poput raka grlića materice. Rano otkrivanje i lečenje obično mogu sprečiti da se to dogodi.
Sadržaj članka
Šta je humani papiloma virus (HPV)?
Humani papiloma virus (HPV) je uobičajen virus koji može uticati na različite delove vašeg tela. Postoji preko 100 tipova HPV-a, uključujući sojeve HPV-a koji izazivaju bradavice na vašim rukama, stopalima, licu, itd. Oko 30 sojeva HPV-a može uticati na vaše genitalije, uključujući vulvu, vaginu, grlić materice, penis i skrotum, kao i vaše rektum i anus.
HPV koji utiče na vaše genitalije je polno prenosiva infekcija koja se prenosi kontaktom koža na kožu. Ali većina genitalnih sojeva HPV-a je bezopasna, dok sojevi visokog rizika i mogu dovesti do raka, poput raka grlića materice. Rano otkrivanje i lečenje obično mogu sprečiti da se to dogodi.
Da li su sve bradavice uzrokovane HPV virusom?
Da. I ovo može biti zbunjujuće – posebno kada pokušavate da razumete razliku između HPV-a koji izaziva bradavice na vašem prstu ili genitalijama i HPV-a koji može dovesti do raka grlića materice. Sojevi HPV-a 6 i 11 najčešće izazivaju genitalne bradavice.
Kako je HPV povezan sa rakom grlića materice?
Određeni sojevi HPV-a (najčešće tipovi 16 i 18) mogu izazvati promene u ćelijama grlića materice, stanje koje se naziva cervikalna displazija. Grlić materice je otvor između vagine i materice. Ako se ne leči, displazija grlića materice ponekad prelazi u rak grlića materice.
Do 30. godine, pronalaženje HPV-a tokom Papa testa (test koji otkriva rak grlića materice) može odrediti koliko često treba da se testirate. Ako ste pozitivni na testu, možda ste pod većim rizikom i trebate češće testiranje.
Važno je da se redovni Paps pregleda na rak grlića materice. Ali važno je zapamtiti da samo zato što imate HPV ili displaziju grlića materice ne znači da ćete dobiti rak.
HPV kod žena
Generalno, HPV predstavlja najveći rizik za žene jer može napredovati u rak grlića materice ako se ne leči. Papa testovi i HPV testovi mogu rano otkriti prekancerozne promene ćelija kako bi se sprečio rak grlića materice. Bezopasni oblici HPV-a takođe mogu izazvati genitalne bradavice kod žena i osoba AFAB.
HPV kod muškaraca
HPV predstavlja manji zdravstveni rizik za muškarce. HPV može dovesti do raka penisa, anusa, glave i vrata, ali ovi karcinomi su retki. Kao rezultat toga, HPV testovi i Papa testovi se generalno ne preporučuju osobama koje imaju AMAB.
Simptomi i uzroci HPV-a?
HPV koji utiče na genitalije obično ne izaziva simptome. Kada se simptomi pojave, najčešći znak virusa su bradavice u području genitalija. Genitalne bradavice su grube kvržice nalik karfiolu koje rastu na vašoj koži. Mogu se pojaviti nedeljama, mesecima ili čak godinama nakon što ste bili zaraženi HPV-om. Genitalne bradavice su zarazne (kao i svi oblici HPV-a), ali su bezopasne.
Visokorizični oblici HPV-a često ne izazivaju simptome dok ne pređu u rak. Rak grlića materice je najčešći tip raka povezanog sa HPV-om. Druge vrste raka su mnogo ređe. Oni uključuju: analni rak, rak penisa, rak grla, rak vagine i rak vulve.
Kao i kod raka grlića materice, važno je zapamtiti da HPV – čak i soj visokog rizika – ne znači da ćete razviti ove vrste raka.
Kako se dobija ova infekcija?
Genitalni HPV se širi kontaktom koža na kožu tokom seksualnog odnosa, oralnog seksa i analnog seksa. Možete se zaraziti ako vaše genitalije — uključujući vulvu, vaginu, grlić materice, penis i skrotum, kao i rektum i anus — dođu u kontakt sa tim istim delovima tela na zaraženom partneru. Moguće je širiti virus kontaktom od ruke do genitalija, poput prstiju i rukovanja. Ova vrsta prenosa je manje verovatna i manje je istraživana.
HPV je veoma zarazan, delimično zato što se prenosi kontaktom koža na kožu. Nikakve telesne tečnosti ne moraju da se menjaju da biste vi ili vaš partner zarazili virus. Možete zaraziti svog partnera, ili vaš partner može da vas zarazi čak i ako niko ne ejakulira (svršava).
Novo kliničko ispitivanje faze II sugeriše da je AHCC efikasan u uklanjanju upornih HPV infekcija
Saveti za smanjenje rizika od HPV-a
Jedini način da se spreči HPV je uzdržavanje od seksa. Za mnoge ljude, realniji ciljevi uključuju smanjenje rizika od zaraze HPV-om i prevenciju raka grlića materice dok i dalje uživaju u zdravom seksualnom životu. Možete smanjiti rizik ako: uzmite HPV vakcinu,
redovno se pregledajte i testirate, praktikujete siguran seks…
Da li je HPV izlečiv?
Ne postoji lek za HPV. Ipak, vaš imuni sistem je neverovatno efikasan u otklanjanju virusa umesto vas. Većina HPV infekcija (oko 90%) nestaje u roku od godinu ili dve. Zarazni ste sve dok imate virus – bez obzira na to da li imate simptome ili ne. Na primer, čak i ako su vaše genitalne bradavice nestale, i dalje možete širiti HPV koji ih je izazvao ako je virus još uvek u vašem telu. Kada vaš imuni sistem uništi virus, više niste zarazni.