Kašalj bez znakova prehlade: Da li postoji razlog za zabrinutost?
Kašalj bez drugih očiglednih znakova prehlade može signalizirati razvoj određenih bolesti. Raznajte o čemu se radi. Kašalj je refleks, reakcija t...
Sezona je prehlade i gripa i zbog toga je teško prepoznati koji su simptomi upale pluća. Ipak, veoma je važno da pratite kako se osećate i da na vreme odreagujete.
Simptomi upale pluća često mogu da budu veoma slični prehladi ili teškom gripu. Iz tog razloga, ako slučano posumnjate na težu prehladu, obavezno se obratite lekaru kako biste na vreme utvrdili ako je upala pluća u pitanju.
Sadržaj članka
Upala pluća (pneumonija) je akutna zarazna i upalna bolest pluća uzrokovana bakterijama, virusima ili gljivicama. Može se javiti kao samostalna bolest ili otežati tok drugih zdravstvenih problema kao što je grip, pad imuniteta ili slično. Ukoliko se ne leči upala pluća može dovesti do niza ozbiljnih komplikacija. Upala pluća je uobičajeno stanje koje pogađa 10 od 17 ljudi. Ona je najopasnija za decu mlađu od godinu dana i starije osobe.
Simptomi upale variraju u zavisnosti od vrste bolesti, težine i niza drugih faktora.
Simptomi upale pluća su nespecifični i mogu varirati po intenzitetu:
Ukoliko se ne leči, upala pluća se može iskomplikovati, pa je zbog toga veoma važno da odreagujete kod prvih simptoma.
Upala pluća može nastati pod uticajem virusa (adenovirus, korona), bakterija (streptokoke), gljivice (Candida, Aspergilus) ili protozoa (mikoplazma, hlamidija). Do infekcije će najčešće doći zbog prenošenja kapljica u vazduhu ili putem kontakta.
Pored toga, upala pluća se najčešće javlja nakon preglade zbog respiratorne virusne infekcije. Kako se bolest razvija, infekcija se širi u pluća. Rizici od upale pluća su mnogo veći kod onih koji boluju od dijabetesa, hroničnih plućnih bolesti, srčanih i vaskularnih tegoba. Pored toga, faktori koji utiču na razvijanje upale su sledeći:
Simptomi upale pluća će olakšati lekaru da postavi dijagnozu. On će saslušati kakve tegobe osećate, a zatim će sprovesti objektivam pregled. Trajanje lečenja zavisi od vrste i uzroka upale, težinje i drugih faktora. Pacijentu se ispisuju lekovi, ali u težim slučajevima može doći i do hospitalizacije. Oporavak od upale pluća može biti i do mesec dana, ali vreme do potpunog oporavka može biti i 6 meseci.