Ruski doktor upozorava: Žgaravica može nastati zbog prejedanja
Gastroenterolog, nutricionista, kandidat medicinskih nauka Irina Berežnaja objašnjava zašto se javlja žgaravica. Gastroenterolog Irina Berežnaja o...
Intolerancija na laktozu je sve zastupljenija. Ona izaziva veoma neprijatne tegobe i zbog toga je važno da znate da uočite koji su simptomi intolerancije na laktozu.
Veliki broj ljudi danas pati od intolerancije na laktozu. Simptomi bolesti su veoma neprijatni kao što su nadutost, mučnina, gasovi i bolovi u stomaku. Glavni lek je izbegavanje mlečnih proizvoda koji sadrže laktozu.
Sadržaj članka
Intolerancija ili netolerancija na laktozu je sindrom u kom telo nije u stanju da svari i apsorbuje mlečni šećer – laktozu. Laktoza ne može u celini da se apsorbuje u celini u crevima i zato telo ima enzim laktazu.
Kada iz nekog razloga nedostaje enzim laktaze, nesvarena laktoza ulazi u debelo crevo i postaje leglo mikroorganizama koji se kasnije razlaže na masne kiseline, mlečnu kiselinu, ugljen-dioksid, metan, vodonik i ovu što dovodi do simptoma. Ozbiljnost simptoma zavisi od toga kolika je aktivna laktaza. Međutim, što više unosite mleko u organizam, to su simptomi jači.
Ako se pitate kako prepoznati intoleranciju na laktozu, neophodno je da obratite pažnju na to kako se osećate nakon unosa mlečnih proizvoda. Simptomi se obično javljaju 30-60 minuta nakon konzumiranja hrane sa laktozom.
Pored ovih simptoma, često je prisutna i slabost, znojenje, ubrzan rad srca, glavobolja, jeza, bolovi u mišićima i zglobovima.
U zavisnosti od toga šta je uzrokuje, razlikuje se primarna (genetski uslovljena intolerancija) i sekundarna (poremećena proizvodnja laktaze povezana sa oštećenjem i nezrelošću crevnih ćelija – enterocita).
U zavisnosti od težine bolesti, intolerancija na laktozu može biti: potpuna – alaktazija (kada laktaza nije prisutna) i delimična – hipolaktazija (enzim se proizvodi, ali u nedovoljnim količinama).
Razvoj primarne intolerancije se zasniva na naslednim faktorima i to su hipolaktazija odraslog tipa (simptomi intolerancije na laktozu su osetni tek u starijem dobu) i urođeni nedostatak laktaze. Sekundarna intolerancija se razvija kada su enzimski sistemi digestivnog trakta još nezreli kao što je to slučaj kod prevremeno rođenih beba ili kada je sluzokoža tankog creva oštećena. Simptomi intolerancije na laktozu se mogu javiti usled nekoliko bolesti:
Ako sumnjate na intoleranciju na laktozu, konsultujte se sa lekarom. Dijagnoza se postavlja na osnovu simptoma. Pacijentu se propisuje dijeta bez laktoze i ako se njihovo stanje poboljša to potvrđuje tačnu dijagnozu.