Lekovita svojstva ehinacee: Efikasna je kod herpesa i upale prostate
Lekovita svojstva ehinacee su poznata u narodu, a njena svojstva se koriste i u farmaceutskoj industriji, ali i narodnoj medicini.
Ehinacea je poznata biljka koja ima veoma lekovita svojstva zbog čega se koristi i u farmaceutskoj industriji. Ona može pomoći kod problema sa jetrom i prehlade. Međutim, nije svejedno koji deo biljke koristite.
Sadržaj članka
Lekovita svojstva ehinacee: Sastav
Ehinacea je lekovita u svom celom satavu. I nadzemni deo biljke i koren ehinacee sadrže mnoge korisne supstance koje određuju njene osobine.
Nadzemni deo biljke sadrži flavonoide koji joj daju protivupalna svojstva, rutin i kvercetin koji poboljšavaju stanje krvnih sudova, polisaharide koji su glavni izvor energije, fitosterole koji se u organizmu ponašaju kao hormoni, ali i saponine i hidroksicimetne kiseline.
Koren biljke sadrži inulin koji u organizmu deluje kao prebiotik, potom glukozu koji je ugljeni hidrat potreban telu, masne kiseline koji su neophodni za metaboličke procese, fenolkarboksilne kiseline koje takođe imaju protivupalna svojstva i antipiretički i dezinfekcioni efekat. Koren sadrži i bezain koji štiti ćelije jetre od raznih agresivnih uticaja.
Lekovita svojstva ehinacee u narodnoj medicini
Za pankreatitis
Pankreatitis ili upala pankreasa se ne može lečiti domaćim lekovima. Ali u hroničnom obliku bolesti, alkoholna tinktura enhinacee može pomoći u ublažavanju upale pankreasa. Da biste to uradili, prvog dana popijte 40 kapi tinkture odjednom, razblaženu sa malom količinom vode. Potom smanjite dozu na 20 kapi tri puta dnevno, pola sata pre obroka. Tok tretmana ne sme biti duži od 10 dana jer u suprotnom krvni pritisak može značajno porasti.
Za jetru
Ehinacea se može koristiti preventivno ili da biste poboljšali zdravlje jetre. Pijte jednu šolju čaja dnevno podeljenu u tri doze ili uzimajte tinkturu od biljnog ulja ehinacee. Priprema se u odnosu 1 deo biljne sirovine na 5 delova nerafinisanog suncokretovog ili maslinovog ulja. Pijte 10 ml tinkture tri puta dnevno 2 sata nakon glavnih obroka.
Lekovita svojstva ehinacee za prostatitis
Za upalu prostate se koristi alkoholna tinktura korena ehinacee, 20-30 kapi tri puta dnevno pre jela. Tok tretmana traje 10 dana, a zatim napravite pauzu.
Za prehladu
Kod prehlada i akutnih respiratornih virusnih infekcija, infuzija ehinacee se smatra veoma efikasnom. Uzimajte po pola čaše tri puta dnevno, pola sata pre glavnih obroka. Pijte lek najmanje 10 dana. Ovo možete koristiti i u slučaju povišene temperature.
Za herpes
Lekovita svojstva ehinacee su poznata kod bolesti virusne prirode. Ona se u ovom slučaju koristi kao pomoćno sredstvo koje podstiče zarastanje rana i pukotina. U ovom slučaju se koristi alkoholna tinktura korena ehinacee.
Uzmite sveže korenje biljke (200 g) i sipajte 1 litar votke ili 40% rastvora alkohola. Ostavite tečnost na tamnom i suvom mestu 14 dana. Povremeno protresite posudu sa njim. Pre upotrebe, procedite i razblažite sa vodom u odnosu 1:3.
Recepti za lekove sa ehinaceom
Od ehinacee se pravi infuzija, decokcija, alkoholna tinktura, čaj i razni proizvodi za spoljnu upotrebu.
Infuzija
Veruje se da vodena infuzija ehinacee pomaže u poboljšanju sastava krvi i ubrzava regenerativne procese kao što je zarastanje rana, obnavljanje tkiva nakon modrica i preloma. Ona se može koristiti i kao spoljni lek u obliku obloga ili losiona.
Jednu kašiku suve zgnječene trave ehinacee prelijte sa dve šolje ključale vode, a potom ostavite preko noći u termosu ili emajliranoj posudi, ali omotajte peškir od gore kako bi se proizvod sporije hladio. Procedite pre upotrebe.
Tinktura
Alkoholna tinktura ehinacee pomaže u poboljšanju kognitivnih funkcija, a takođe pomaže da se bolje koncentrišete. Uzmite 200 g sveže zdrobljene sirovine ili 50 g suve sirovine na 1 litar votke. Ostavite proizvod na tamnom mestu i protresite s vremena na vreme tokom tri nedelje. Procedite pre upotrebe.
Lekovita svojstva ehinacee: Čaj
Veruje da je čaj veoma efikasan u prevenciji od prehlade. Uzmite 2 kašičice sušenog zgnječenog korena ili isto toliko nadzemnog dela biljke i prelijte sa 2 šolje ključale vode i pustite da odstoji 40 minuta. Procedite pre upotrebe.
Mast
Da biste zalečili opekotine i rane, možete uzeti bilo koju masnu bazu (guščiju ili svinjsku mast) i pomešajte ih sa svežim cvetovima i izgnječenim listovima ehinacee dok ne postane glatko.
Kontraindikacije
Iako su lekovita svojstva ehinacee razna, ona ima i kontraindikacije. Ona se ne sme koristiti kod:
- plućnih bolesti kao što su sarkoidoza i tuberkuloza
- multiple skleroze
- leukemije
- trudnoća
- dojenje
- alergija
Ehinaceu ne treba da koriste deca mlađa od tri godine. Takođe, ehinacea se ne kombinuje sa svim lekovima, pa je potrebno konsultovati se sa lekarom pre upotrebe. Ehinaceu ne treba da uzimate 10 dana bez pauze da biste izbegli neželjene efekte.