Čaj od brusnice donosi brojne benefite u slučaju dijabetesa, pankreatitisa i drugih stanja
Čaj od brusnice je posebno popularan u biljnoj medicini. To je efikasan i relativno bezbedan tretman za mnoge teboge. Zato, saznajte sve o njegovim lekovitim svojstvima i upotrebi.
Mnogi ljudi vole brusnice zbog svojih mirisnih, svetlih bobica. Ali ne samo da su vredni za lečenje i prevenciju različitih bolesti. Gotovo svi delovi ovog malog žbuna mogu se koristiti u biljnoj medicini, ali se listovi brusnice smatraju najvrednijim.
Sadrže koncentrat biološki aktivnih jedinjenja koja utiču na sastav krvi, imuni i nervni sistem. Listovi brusnice se beru i koriste tokom cele godine u sušenom obliku u lečenju različitih patologija.
Sadržaj članka
Čaj od brusnice pomaže kod mnogih stanja
U listovima brusnice pronađeni su jedinjenja arbutina i tanina, fitoncidi, organske kiseline i antioksidansi, rutin i vitamini B, magnezijum, cink, askorbinska kiselina, gvožđe i mangan. Zbog ovih jedinjenja, koja ostaju u listovima kada se osuše, aktivno utiču na telo kada se koriste u biljnoj medicini. Količina korisnih supstanci se ne smanjuje čak i kada se čuvaju 1 – 2 godine.
Listovi brusnice su vredna lekovita sirovina sa brojnim terapeutskim i profilaktičkim svojstvima.
Kod žena, list brusnice pomaže u obnavljanju ravnoteže hormona. Pored toga, pomaže u zaustavljanju krvarenja, ujednačavanju emocionalnog tonusa, koristi se za bolesti genitourinarnog trakta, mastopatiju ili adneksitis, cistitis.
Čaj od brusnice pomaže u smanjenju bolova tokom menstruacije i pomaže telu da se brže oporavi nakon gubitka krvi.
Kod muškaraca, listovi brusnice pomažu u otklanjanju problema genitourinarnog trakta, uključujući uretritis, prostatitis i cistitis. Pored toga, usporavaju prirodni proces starenja i sprečavaju seksualnu disfunkciju.
Antioksidativna svojstva brusnice su prevencija onkoloških procesa u reproduktivnoj sferi.
Moguće kontraindikacije
Iako su infuzija, dekokcija ili sveže skuvan čaj od listova brusnice relativno bezbedni, važno je da ih konzumirate umereno, nikada ne prekoračujući preporučene doze.
Zabranjeno je koristiti bilo koji biljni lek sa listovima brusnice ako ste alergični na borovnice. Pored toga, zabranjena je upotreba listova brusnice za:
- Akutni gastritis ili pogoršanje hroničnih procesa
- Povećana kiselost želuca i gorušica
- Peptički čir na želucu i crevima
- Nizak pritisak
- Akutna insuficijencija bubrega i jetre
- Urolitijaza.
Čaj od brusnice u fitoterapiji
Ako se isključe sve ove kontraindikacije, listovi brusnice mogu se koristiti kao sredstvo za lečenje i prevenciju različitih patologija. List brusnice se dodaje u čaj tokom kuvanja.
Pomaže u jačanju imunog sistema i štiti srce i krvne sudove. Listovi brusnice sadrže mnoge korisne komponente koje pomažu u rešavanju određenih zdravstvenih problema, a takođe pojačavaju efekat tradicionalnih lekova i dopunjuju režim lečenja, posebno kod genitourinarnih infekcija.
Upotreba tokom trudnoće
Postoje specifične karakteristike upotrebe biljnih lekova na bazi listova brusnice tokom trudnoće. Strogo ih je zabranjeno koristiti tokom prvog tromesečja. Ako su u velikim količinama, mogu izazvati kontrakcije materice i pobačaj.
U drugom i trećem tromesečju, biljni lek sa listovima brusnice je prihvatljiv kao tretman za respiratorne infekcije i prehlade, ako je nemoguće koristiti jače lekove koji utiču na plod.
Čaj od brusnice tokom trudnoće pomaže da se delimično nadoknadi nedostatak minerala, gvožđa i folata i pomaže u prevenciji anemije.
Čaj od brusnice za mršavljenje
Za postepeno mršavljenje koristi se blagi laksativni i diuretički efekat listova brusnice. Pored toga, ova sirovina može aktivirati energetski metabolizam u ćelijama i stimulisati lipolizu (razgradnju masti za proizvodnju energije). Korisno je koristiti bobice i listove brusnice kao dodatak ishrani kada se leče različite faze gojaznosti.
Čaj od brusnice čisti zidove krvnih sudova i poboljšava cirkulaciju krvi kroz kapilare. Zbog toga stimuliše metabolizam i uklanjanje metaboličkih produkata iz tkiva, posebno u kombinaciji sa korekcijom ishrane, unosom dovoljno tečnosti i fizičkom aktivnošću.
Dijabetes
Da biste normalizovali nivo glukoze u plazmi, možete koristiti čaj od brusnice na prazan stomak ili uključiti bobice u ishranu. Korisna je decokcija listova brusnice u kurama do 2 meseca sa pauzama za isti period.
Čaj: Jednu kašiku osušenih listova brusnice stavite u termos, prelijte sa 400 ml ključale vode, ostavite 6 sati, procedite i podelite na 4 dela. Uzmite 100 ml infuzije ujutru i uveče.
Pankreatitis
Za patologije pankreasa, biljni lek se mora kombinovati sa ishranom. U posnim danima moguće je koristiti topli čaj od listova brusnice, naizmenično sa mineralnom vodom. U kombinaciji sa ishranom za lečenje pankreatitisa, uzmite 30 ml decokcije listova brusnice.
Čaj: Jednju kašiku listova brusnice sa jednom kašikom korena iđirota. Uzmite jednu kašiku ove mešavine i prelijte sa 600 ml vode. Staviti na tihu vatru, a kada provri ostavite da se kuva 10 minuta. Sklonite sa rungle, ostavite da se ohladi i procedite. Pije se 30 ml pre obroka. Ova terapija se koristi tri nedelje.
Giht
Organske kiseline u sastavu listova brusnice su dobre u eliminisanju uratnih soli iz tela, normalizujući metaboličke procese.
Čaj: Tri kašike suvih listova brusnice sipajte 300 ml vode i kuvajte oko 10 minuta. Ohladite i procedite. Uzmite 50 ml svaka 2 sata. Pored toga, potrebno je da uzmete puno vode sa limunovim sokom da biste uklonili urate.
Oštećenje jetre: masna hepatoza, metabolički poremećaji
List od brusnice pomaže u zaštiti jetre od negativnih uticaja, stimuliše obnavljanje ćelija, eliminiše negativne efekte lekova.
Čaj: Pomešati po 20 g korena maslačka i lista brusnice. Kašičicu ove mešavine preliti šoljom ključale vode, ostaviti poklopljeno da odstoji sat vremena. Ohladiti i procediti. Uzimati jednu kašiku čaja pre jela.