Efikasni ruski recepti za promuklost: Evo kako da vratite glas
Promukli ste, boli vas grlo i glas vam je hrapav? Napravite pravu kombinaciju biljaka i ovu neprijatnu pojavu izlečite lekovitim odvarima. Promukl...
Od davnina su poznata lekovita svojstva belog bora, pa nije čudo što se koriste borove šišarke kao lek u tradicionalnoj medicini.
Bor je jedna od biljaka koje se veoma često koriste u medicini. Poznata su svojstva borovih iglica, kore, izdanci, smole, ali i njegove šišarke mogu biti veoma korisne za naš organizam. Pomažu u prevenciji od moždanog udara, sprečavaju proširene vene i jačaju nervni sistem. Od borovih šišarki se prave tinkture, decokcije i sirupi.
Sadržaj članka
Borove šišarke sadrže eterična ulja, smolnu kiselinu, vitamine, minerale i tanine. Međutim, korisna svojstva šišarki su maksimalne u trenutku srednje zrelosti kada je šišarka svetlo zelena. U ovom periodu se i prikupljaju sirovine. Narodni lekovi pripremljeni od šišarki mogu biti i preventivna mera za izbegavanje bolesti. One su veoma efikasne u sledećim situacijama:
One su takođe veoma korisne kod protivupalnih svojstvava, one su antivirusne, prečišćuju krv, a imaju i antiseptička svojstva.
U tradicionalnoj medicini se koriste i stari i mladi pupoljci, ali se u većini slučajeva koriste samo mladi. Treba ih lako seći nožem i treba birati guste i smolaste šišarke sa rebrastim ljuskama.
Najbolje ih je sakupljati u borovoj šumi, ali je neophoodno da šišarke budu daleko od industrijskih zona, autoputeva i puteva jer drveće upija opasne komponente iz životne sredine. Sazrevanje zavisi od klimatskih uslova i lokacije četinara. U toplim regionima one mogu sazrevati u maju, dok će se u hladnijim to dogoditi dva meseca kasnije. Mladi pupoljci su mekani i lepljibi i mogu se ogrebati noktom. Veličina nije bitna, mogu biti od centimetra do četiri. Šišarke se operu nakon berbe.
Postoji veliki broj recepata za tinkture, decokcije, sirupe, med ili čak i džem od borovih šišarki.
Popunite litarsku posudu sa šišarkama, pospite ih sa 5 kašika šećera, poklopite i ostavite dan ili dva. Potom napunite posudu do vrha sa Kagor vinom, dobro zatvorite, protresite i ostavite na tamnom i hladnom mestu mesec dana. Nakon toga, uzimajte po jednu supenu kašiku pre jela.
Litarsku teglu napunite šišarkama i ulijte čašu meda. Ostavite neko vreme da se šišarke dobro natope.Potom napunite sadržaj tegle votkom i ostavite u mraku. Pijte pre jela kašiku po kašiku. Ne koristiti bez konsultacije sa lekarom.
Da biste iskoristili borove šišarke kao lek, jednu trećinu zapremine malog lonca napunite šišarkama i kuvajte dok ne proključa (oko 5 minuta). Ohladite, procedite i zasladite medom ili šećerom za prijatniji ukus. Tinktura se pije po četvrtinu čaše nakon jela jednom ili dva puta dnevno.
Sakupljene zelene šišarke se sortiraju i sipaju u posudu sa debelim dnom. Prekrijte šećereom i napunite vodom visine do centimetar iznad šišarki (jedna litra vode – jedan kilogram šećera). Sve stavite na tihu vatru i kuvajte oko dva sata. Tokom kuvanja skidajte penu. Džem je spreman nakon što se ohladi i možete ga uzimati dve kašike sa čajem.
Ubrane šišarke posortirati, oprati i preliti sa vodom. Njih treba staviti u emajliranu posudu i prekriti vodom za jedan ili dva centimetra. Sve kuvajte na laganoj vatri 20 minutra i ostavite poklopljeno jedan dan. Zelenu infuziju procedite radi dalje pripreme, a ostatak bacite. U gotovu infuziju dodajte šećer (1 kg po litri sirupa) i kuvajte na tihoj vatri još sat-dva dok ne dobije boju maline. Vruć sirup sipajte u čiste, suve tegle i zatvorite.
Pored niza prednosti, borove šišarke kao lek mogu imati i kontraindikacije. Ukoliko se koriste nepravilno ili se prekorače dozvoljene doze. Proizvode nemojte konzumirati ako:
U svakom slučaju, pre nego što uzmete bilo koji lek pripremljen od šišarki, obavezno se obratite lekaru za individualne savete o lečenju bolesti. Nikako nemojte koristiti lekove na sopstvenu ruku.