Efikasni ruski recepti za promuklost: Evo kako da vratite glas
Promukli ste, boli vas grlo i glas vam je hrapav? Napravite pravu kombinaciju biljaka i ovu neprijatnu pojavu izlečite lekovitim odvarima. Promukl...
Ispunite prozorsku dasku sočnim i zelenim lekovitim biljkama. Podarite im osunčan sims, a one će vama uvek dostupan lek
Ispunite prozorsku dasku sočnim i zelenim lekovitim biljkama. Podarite im osunčan sims, a one će vama uvek dostupan lek
Piše: Aljevtina Kremnjeva, travarka
Sadržaj članka
Ova biljka lako izraste u saksiji setvom semena, ali možete je presaditi i na jesen, direktno iz vrta. Timijan (lat. Thymus vulgaris) preferira rastresitu, propusnu zemlju s visokim sadržajem humusa. Lako toleriše nedostatak vode, ali pati ako je ima viška.
Timijan je poznat kao začin u kuhinji, međutim, spektar njegovih lekovitih svojstava je širok. Zovu ga još i pitoma majčina dušica, vrtni timijan ili timas. Kako i njegov latinski naziv sugeriše, bliski je srodnik majčine dušice (lat. Thymus serpyllum). Ima jako antiseptičko dejstvo, smanjuje upale, bori se s bakterijama i virusnim infekcijama. Ispiranje ovom travom leči bolesti usne duplje: stomatitis, faringitis, tonzilitis. Inhalacije timijanom pomažu da se pobedi rinitis, prehlada i plućna oboljenja, a čaj uspešno razlaže sekret i olakšava iskašljavanje. Odvar od timijana dobro utiče na želudac, ne razdražuje ga, ima blago umirujući efekat, a pomaže i u borbi s posledicama od potresa mozga.
* Jak i nadražajan kašalj: dve kašike timijana prelijte u termosu sa 200 ml ključale vode, ostavite sat vremena, procedite i pijte po kašiku, ali ne više od sedam kašika na dan.
* Povrede glave i potres mozga: kašiku timijana prelijte čašom vode, skuvajte i pijte kao čaj, mesec-dva.
* Redovnom upotrebom čaja od timijana znatno se povećava seksualna energija kod muškaraca.
Matičnjak (lat. Melissa officinalis) pomalo liči na nanu, ali ima ukus limuna i pikantnu aromu. Karakteriše ga antivirusno i antibakterijsko dejstvo, ali je više cenjen zbog svojih umirujućih i opuštajućih svojstava. Može se uzgajati iz semena, rezanjem korena ili ukorenjivanjem zelenih delova. U terapeutske svrhe koristi se lišće ili vrhovi biljke zajedno sa stabljikama. Matičnjak je jedna od najbezbednijih biljaka, veoma je efikasna u malim dozama, ali ne uzrokuje štetu ni s povećanjem doze. Ima izražen antidepresivni efekat, preporučuju se ljudima u stanju apatije i dosade, podstiče dobro raspoloženje.
* Čaj od matičnjaka normalizuje san i poboljšava njegov kvalitet, ima analgetski efekat, ublažava zubobolju i glavobolju. Priprema: Jednake količine matičnjaka i nane (po 5 g) prelijte sa 150 ml ključale vode pa ostavite da odstoji 15 minuta. Dodajte kašičicu meda. Popijte čaj 20 minuta pre spavanja.
Ova biljka svima je poznata kao namirnica koja se široko primenjuje u kulinarstvu. U narodnoj medicini peršun se smatra „prvom pomoći“ – pomaže u slučaju probavnih smetnji, stimuliše digestivni trakt, smanjuje nadutost, tonira urinarni sistem, ima blag diuretički efekat. Peršun dobro rastvara soli, zato je odvar od ove biljke efikasan u lečenju osteohondroze. Svakodnevno uzimanje kašičice listova peršuna pomaže da se reši problem s lošim zadahom. Uzgojiti peršun na prozorskoj dasci nije nimalo teško. To se radi direktnom setvom u saksiju ili u jesen možete uzeti nekoliko formiranih rizoma i posaditi ih u saksiju tako da budu blizu jedan drugome. Mora da se prihranjuje, inače će cvetati, a to će smanjiti prinos zeleni i iscrpeti biljku. Za prihranu koristite prirodna humusna đubriva.
* Odvar za smanjenje otoka: dve kašike listova peršuna prelijte sa 200 ml proključale vode i ostavite 20 minuta. Uzimajte po 100 ml pre doručka i ručka.
Pročitajte i…. Biljke za prvu pomoć