Ciste na štitnoj žlezdi: Recepti po preporuci ruske travarke
Ruska travarka savetuje za ciste na štitnoj žlezdi kukutu, dikicu, ivanjsko cveće i strupnik, upotrebljavajte jake začine i – da budite strpljivi i uporni.
Lidija Nikolajevna Djakonova, farmaceut i travar, član Društva fitoterapeuta Sankt Peterburga otrkiva svoje recepte kada su u pitanju ciste na štitnoj žlezdi.
Sadržaj članka
Ciste na štitnoj žlezdi: Pomoć iz prirode
Pojava cista po pravilu je povezana s procesima zastoja u organizmu. Njihovo lečenje isto je kao i lečenje tumora. Za kuru travama potrebno je od nekoliko meseci do dve godine. Za manje ciste potrebno je i manje vremena.
Carska metoda za ciste na štitnoj žlezdi
Preporučujem da uzimate 10-postotnu tinkturu kukute (lat. Conium maculatum; rus. boligolov) po tzv. carskoj metodi (1–40–1). Ukratko, prvog dana uzmite kap tinkture (kapnite je u čašu vode ili odvara od divljeg origana), drugog – dve i tako dok ne dođete do 40 kapi tinkture kukute, a zatim svakodnevno dozu smanjujte za kap.
Takođe, savetujem vam da duže držite lek u ustima (kao da ispirate usta), a zatim ga progutajte u malim gutljajima. Možete uzimati i homeopatske lekove od kukute, ali se najpre posavetujete s homeopatom.
Veoma je dobro da, paralelno s kukutom, primenjujete dikicu (lat. Xanthium strumarium; rus. durnišnik; zove se još i obična boca) ili ivanjsko cveće (lat. Galium; rus. podmarennik) (najbolje je da ih koristite naizmenično, mesec dana). Kukuta se može kombinovati ili zameniti strupnikom (lat. Scrophularia nodosa; rus. noričnik).
- Kukuta se uzima jednom dnevno natašte, sat vremena pre doručka.
- Tinkturu od dikice pijte dva puta dnevno po 10 kapi posle jela – nakon ručka i večere, ali možete i tri puta – posle doručka takođe. Za 10-postotnu tinkturu od dikice 50 g isitnjene trave prelijte sa 450 ml votke, ostavite da odstoji dve-tri nedelje na tamnom mestu, uz povremeno mešanje, a zatim procedite.
- Ivanjsko cveće: kašiku sirovine zakuvajte u pola litra ključale vode, ostavite dok se ne ohladi, pa procedite. Ovaj odvar pijte tokom dana.
- Desetoprocentna tinktura strupnika uzima se tri puta dnevno pre jela po deset kapi.
Takođe, preporučujem da u ishrani upotrebljavate više začina, koji podstiču krv. Sledeći začini imaju i antikancerogeno dejstvo: sve vrste bibera, kurkuma, crni i beli luk, đumbir, cimet.
Kako da napravite lekovitu mast?
Dobro je da na predeo cista spolja nanosite masti na bazi kukute, strupnika ili dikice. Pravite ih na sledeći način: 10 g biljne sirovine izmešajte sa 100 g svinjske masti i zagrevajte na vodenoj pari dva sata, ostavite da odstoji preko noći, zatim još malo podgrejte pa procedite kroz gazu. Dobijenu masu čuvajte u frižideru. Područje cista mažite ovom mašću dva puta dnevno.
Pomaže i čičkovo vino
Prilikom lečenja cista koristan je čičak: možete upotrebiti i cvasti, i seme, i koren. Najbolje je da suvi koren čička skuvate u belom vinu: 50 g suvog korena prelijte sa 0,7 l vina i krčkajte na tihoj vatri približno 30 minuta, zatim ostavite da odstoji 24 sata, posle toga napitak možete procediti, a možete i da ga ne cedite. Pijte po rakijsku čašicu (30–50 ml) lekovitog “čičkovog” vina tri puta dnevno pre jela.
Trave pikantnog ukusa
Preporučljivo je da se uzimaju trave pikantnog ukusa: iđirot, baršunasti amur (lat. Phellodendron amurense; rus. barhat amurskiй; zove se još i amurski filodendron), hajdučka trava. Od korena iđirota pravite odvar: kašičicu korena prelijte šoljom vrele vode, kuvajte deset minuta, zatim ostavite da odstoji dok se ne ohladi. Ovo je dnevna porcija leka.
Bobice baršunastog amura – sisajte (po dve-tri bobice dnevno). Kašiku hajdučke trave prelijte šoljom vrele vode, ostavite da odstoji 20 minuta do pola sata, dok se ne ohladi. Dobijeni odvar popijte tokom dana.