Šta je feritin u krvi i na šta ukazuje njegov povišen ili snižen nivo?
Malo ljudi je čulo za test krvi za feritin. Međutim, to je važan test koji može ukazati na niz bolesti, uključujući anemiju zbog nedostatka gvožđa, bolesti bubrega ili jetre.
Povišeni ili smanjeni nivoi feritina mogu signalizirati prisustvo ozbiljnih bolesti, od otkazivanja bubrega do nekih vrsta teških oboljenja. Koji je normalan nivo feritina u krvi i šta učiniti ako rezultat odstupa od njega.
Sadržaj članka
Šta je feritin?
Feritin je poseban protein rastvorljiv u vodi koji pokazuje apsorpciju gvožđa u ljudskom telu. Sposoban je da veže do 4.500 atoma gvožđa po molekulu i skladišti ga u obliku sigurnih i nerastvorljivih kompleksa. Ovo je jedna od njegovih najvažnijih bioloških funkcija.
Povećani ili smanjeni nivoi feritina ukazuju na to da se razvija neki patološki proces, što znači da je potrebno nastaviti ispitivanje.
Koliki je normalan nivo feritina u krvi?
Prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije (SZO), normalan nivo feritina je 15-200 mg/L3. Štaviše, ovi pokazatelji zavise od pola, starosti, a takođe i od telesne težine osobe. Međutim, kod novorođenčadi oba pola, nivoi feritina u krvi su obično viši nego kod odraslih.
Kod devojčica i žena, nivoi feritina se normalno kreću od 15 do 150 mcg/l. Kod trudnica, nivoi feritina mogu blago da se smanje, ali ne ispod graničnih vrednosti.
Kod zdravih muškaraca, nivoi feritina se kreću od 20 do 250 mcg/l. Ove brojke se objašnjavaju činjenicom da muškarci imaju manji volumen krvi, ali je u isto vreme više zasićen crvenim krvnim zrncima.
Šta znači ako je visok feritin?
Povećanje nivoa feritina ukazuje na to da se u telu nakuplja nepotrebno gvožđe koje se taloži u organima: jetri, slezini, koštanoj srži. Visok nivo feritina u krvi može biti uzrokovan sledećim razlozima:
- Hronične inflamatorne bolesti (reumatoidni artritis ili Kronova bolest).
- Genetski poremećaji (hemohromatoza).
- Bubrežna insuficijencija.
- Oboljenje jetre.
- Zloupotreba alkohola.
- Određene vrste raka (npr. leukemija, Hodgkinov limfom).
- Sistemske bolesti vezivnog tkiva (skleroderma).
- Prekomerni unos lekova koji sadrže gvožđe.
Kako smanjiti feritin u krvi?
Da bi se snizio nivo feritina u krvi kod muškaraca i žena, prvo je potrebno izlečiti bolest koja je dovela do njegovog povećanja. Da biste to uradili, potrebno je da posetite lekara i prođete kompletan lekarski pregled.
Takođe možete smanjiti nivo feritina promenom ishrane. Pre svega, morate ograničiti potrošnju hrane koja sadrži gvožđe, kao i vitamin C, koji promoviše njegovu aktivnu apsorpciju. Ovo uključuje crveno meso, voćne sokove, neko voće i povrće i alkohol. Ali mlečne proizvode, svježi sir, sir, čaj, kafu, kukuruz i pirinač treba jesti češće, jer oni, naprotiv, ometaju apsorpciju gvožđa.
Šta znači ako je nizak nivo feritina u krvi?
Nizak nivo feritina u većini slučajeva ukazuje na anemiju zbog nedostatka gvožđa, koja može biti posledica nedostatka gvožđa u ishrani ili bolesti koja otežava apsorpciju (gastritis, duodenitis, bolesti jetre). Takođe, nizak nivo feritina se ponekad može primetiti kod trudnica (naročito u 3. tromesečju) i dojilja – ovo se smatra normalnom varijantom.
Kako podići feritin u krvi?
Možete povećati feritin u krvi promenom ishrane. Obratite pažnju na namirnice koje sadrže gvožđe: crveno meso, ribu, školjke, meso organa, spanać, mahunarke, semenke bundeve, brokoli, crnu čokoladu. Uzimanje suplemenata gvožđa i vitamina takođe će pomoći u povećanju nivoa proteina, ali to je zadatak lekara.
Nizak feritin se javlja uglavnom kod nedostatka gvožđa. Da biste podigli njegov nivo, potrebno je u potpunosti ispitati krv na sadržaj serumskog gvožđa, transferina i ukupan kapacitet seruma za vezivanje gvožđa. Ako su ovi indikatori smanjeni i ukazuju na jasan nedostatak gvožđa, onda je neophodno uzimanje suplemenata gvožđa – 3 ili čak 6 meseci. Da bi se feritin brže povećao, koristi se intravenska primena suplemenata gvožđa.