Da li je uvek neophodno vaditi zubni živac zbog protetike?
Mnogi se pitaju da je li se mora vaditi zubni živac zbog krunica i mostova jer neki stomatolozi to preporučuju. Evo šta na to kažu ruski stomatoloz...
Predlažemo ruske metode za borbu s alergijom, bez korišćenje antialergijskih preparata. I što je najvažnije: ne otklanjamo posledicu, već uzrok
Sadržaj članka
Predlažemo ne sasvim standardne savete za borbu s alergijom. Pritom, nijedan od njih ne podrazumeva korišćenje antialergijskih preparata. I ono što je najvažnije: to nisu simptomatske metode, nego upravo lekovite (ne otklanjaju posledicu, već uzrok)
Piše: Pavel Jevdokimenko, reumatolog, akademik Ruske akademije medicinskih i tehničkih nauka, Moskva
PREPARATI NA BAZI KALCIJUMA
Uzimajte po dve tablete s aktivnom supstancom kalcijum glukonat (doza 500 mg) tri puta dnevno pre jela – dobro ih sažvaćite. Kura traje dve-tri nedelje, maksimalno četiri. Iz prakse primećujem da kod mnogih alergija posle toga nestaje, ponekad i na nekoliko godina.
! Kontraindikacije: sklonost trombozama, izražena ateroskleroza, povišen nivo kalcijuma u krvi.
Retki su neželjeni efekti: mučnina, povraćanje, tečna stolica, usporen srčani ritam. U tom slučaju ovo sredstvo treba da ukinete.
ENTEROSORBENTI PLUS HAJDUČKA TRAVA
Za izbacivanje toksina i alergena iz organizma preporučujem da uzimate enterosorbente (npr. aktivni ugalj) strogo prema uputstvu, i to samo tri (!) dana. Zatim napravite pauzu od dve nedelje, posle čega možete ponoviti kuru. I još jednom tako.
U pauzi između uzimanja enterosorbenata možete piti odvar od hajdučke trave. Dve kašike isitnjene suve sirovine prelijte šoljom ključale vode i držite u termosu pola sata – sat. Otklopite i ostavite da se ohladi, pa procedite. Dopunite ključalom vodom do prvobitne zapremine. Pijte po dve-tri kašike toplog odvara dva-tri puta dnevno pola sata pre jela. Čuvajte na prohladnom mestu najviše 48 sati. Cela kura traje tri-četiri nedelje.
! Kontraindikacije: individualna nepodnošljivost, povećana koagulacija krvi, sklonost stvaranju trombova, nizak pritisak, trudnoća, period laktacije.
Važno! Sledeću kuru možete ponoviti tek posle tri do šest meseci.
BAJKALSKA KAPICA
Pedeset grama suvog korenja bajkalske kapice (lat. Scutellaria baicalensis) stavite u flašu od pola litra i prelijte votkom do vrha. Ostavite da na tamnom mestu odstoji tri nedelje uz povremeno mućkanje. Procedite i tri puta dnevno pijte po 30 kapi. Kura traje do dva meseca.
! Kontraindikacije: individualna nepodnošljivost, trudnoća, nizak pritisak.
Piše: Aleksej Borisov, neurolog, Irkutsk
Sezonska alergija (polinoza) česta je pojava. Ipak, ona se ne može nazvati bezopasnom pošto utiče na ceo organizam. Kako pokazuju najnovija istraživanja, njeno dejstvo širi se čak i na veliki mozak. Naime, upravo se pomoću alergena podstiče rast neurona u zoni mozga odgovornoj za pamćenje. Istovremeno se smanjuje količina ćelija pomoćnika neurona. Ovo poslednje, sa svoje strane, može da dovede do zastoja u imunim reakcijama…
Otečenost nosnih puteva može izazvati i hrkanje u snu. Pritom, smanjuje se dospevanje kiseonika u veliki mozak, što negativno deluje na njegov rad. „Najjednostavniji“ način da izbegnete negativan uticaj jeste da otkrijete sve moguće alergene pomoću odgovarajućih alergo-testova pod kontrolom imunologa i alergologa i da izbegnete kontakt s njima. Takođe, niz ispitivanja pokazuje pozitivan efekat od kontakta s mikrodozama alergena. S vremenom to omogućava da se smanji izraženost alergijske reakcije. Ipak, ovo lečenje je moguće samo uz lekarski nadzor.
Postoje metode koje se mogu primeniti i u kućnim uslovima. Jedna od najjednostavnijih, ali ne i manje delotvornih, jesu parne inhalacije sonim rastvorom. Litar ključale vode sipajte u duboku šerpu, dodajte kašičicu kuhinjske soli, nagnite se iznad posude s peškirom preko glave i duboko udišite paru pet do deset minuta (pazite da se ne opečete!).
Takve parne inhalacije doprinose izbacivanju mikročestica alergena koje se zadržavaju u nozdrvama i sposobne su da oslobode nos od zapušenosti i znatno olakšaju disanje.
Piše: Jekaterina Skvorcova, specijalista za istočnjačke tehnike, Krasnodar
Osobama sklonim alergiji predlažem da pribegnu istočnjačkoj praksi – su-đok metodi. Takva terapija znatno slabi simptome oboljenja
Masirajte odgovarajuću tačku na svakoj ruci po dva-tri minuta:
* prilikom alergijske kijavice – mišić ispod palca (jastuče dlana);
* prilikom dermatitisa i ekcema – nokatnu falangu palca;
* prilikom osipa na nogama – srednji i domali prst;
* prilikom iritacije na rukama – kažiprst i mali prst.
Na spoljašnjoj strani dlana između palca i kažiprsta nalazi se tačka koja daje najbolji efekat u slučaju alergije. Treba je blago pritiskati palcem druge ruke dva-tri minuta.
U akutnom periodu bolesti osetljivost aktivnih zona je povećana, što može da izazove osećaj bola pri palpiranju, mada ne smete odustajati od procedura. Preporučujem da ih sprovodite na svakih pola sata do 40 minuta (u periodu remisije nekoliko puta dnevno).
! Prilikom pravilnog izbora tačaka delovanja do olakšanja tokom alergije dolazi u roku od nekoliko minuta. U slučaju nepravilnog izbora lečenje neće imati efekta, mada neće ni naškoditi organizmu.
Evo nekoliko ruskih narodnih recepata koji pomažu da se pobede različite manifestacije alergije.
Piše: Lidija Aleksandrovna, Severodvinsk
* Alergija se može lečiti pomoću bele ljuske od domaćih jaja: 10 svežih jaja kuvajte pola sata pa ih oljuštite. S ljusaka uklonite opnu i izgnječite ih u brašno. Zatim to sipajte u teglu od tri litra i prelijte s dva litra vode. Ostavite da odstoji dva dana uz povremeno mućkanje. Pijte po kašičicu dva-tri puta dnevno.
* Deci možete davati navrh noža suvog praha tri puta dnevno s kašom. Alergijski dermatitis proći će za mesec dana. Veoma je korisno da upotrebljavate prepeličja jaja (jedu se sveža, umućena, na prazan stomak). Ona su hipoalergenska.
* Alergijske manifestacije u obliku crvenih mrlja na koži nestaće posle mazanja domaćom pavlakom.
* Deci koja su alergična na kravlje mleko možete davati sojino. Mleko takođe možete da napravite od orašastih plodova (od badema ili oraha, ukoliko nema alergije na njih). Orašaste plodove prelijte vodom. Ostavite da to odstoji pola sata. Zatim blenderom usitnite da dobijete beličastu smesu. Procedite. Hranljiva smesa, nalik mleku, spremna je. Najvažnije je da ne odustajete.
KOSITE TRAVU NA VREME
Mnogi imaju vikendice pa od proleća mnogo vremena provode u prirodi. Ali osobe sklone alergiji već u martu moraju biti na oprezu. Ja, recimo, patim od alergije na polen žitarica. Čim procveta livada, ja na nju ne idem. Međutim, imam sreće da u ovo vreme vetar duva od nas, a ne prema nama, i zato sam relativno mirna na svom placu. A kako bih mogla odmarati u vikendici u krugu porodice, muž pazi na travnjak. Kosi travu na vreme da ne bi procvetala. Istina, brzo raste, ali mi to pažljivo pratimo i ne dozvoljavamo polenu da se naseli u našem dvorištu. Komšije već mnogo godina znaju za naš problem i puni su razumevanja – i oni kose svoje travnjake praktično zajedno s nama. Kad vide da mi montiramo kosilicu, i sami se hvataju svoje. Tako živimo u našoj ulici – složno i bez alergije.
Tatjana Danjšina, pismo
Alergiju zovu bolešću veka ili bolešću modernog doba, od nje pati oko 20% populacije i svakim danom je sve više obolelih. Izazivaju je kućni, prehrambeni i industrijski alergeni. Za sve je kriva narušena ekologija: vazduh zagađen izduvnim gasovima, zemlja zaražena hemijom, prehrambeni proizvodi s različitim hemijskim dodacima. Uopšte rečeno, sve ono što je i ranije okruživalo čoveka ali sad u mnogo štetnijoj formi.
Da biste smanjili rizik od alergije, vodite zdrav život. Pravilno se hranite, bavite se sportom, češće boravite na svežem vazduhu. Ako ste u mogućnosti, idite na planinu i more… Trave i lekovite mešavine ublažiće simptome alergije.
Pijte odvare od kaline, šišarki hmelja, apotekarske kamilice, kantariona, korena čička i maslačka, trave dvozub, kičice, orahovog lista – sve to možete nabaviti u apoteci ili sakupiti na svom placu, na livadi, u šumi. Sada želim da vam predložim isprobane recepte protiv alergije.
* Svakodnevno pojedite po pola čaše sirovih semenki suncokreta.
* U slučaju alergije veoma su dobri sok od kaline i rasol od kiselog kupusa.
* Mumio je najjače sredstvo. Gram mumija rastvorite u litru tople vode. Uzimajte po čašu ujutru. Kad su u pitanju deca, dozu rastvora određujemo prema uzrastu: 1–3 godine 50 ml, 4–8 godina 70 ml, stariji od 8 godina – po 100 ml.
* Ukoliko je alergija jaka, rastvor mumija možete upotrebiti još jednom u toku dana, ali dozu upola smanjite.
* Mumio ima diuretska i laksativna svojstva. Ekceme na koži mažite koncentrisanim rastvorom u odnosu gram mumija na 100 ml vode.
Mojoj majci je protiv alergije pomogla sočivica (lat. Lemna; rus. rяska). Kašiku sočivice prelijte šoljom ključale vode i ostavite da odstoji najmanje dva sata. Zatim pijte odvar u tri navrata tokom dana. Kura traje mesec dana. Pomaže i ovaj recept. Uzmite po 10 g hajdučke trave, bokvice, orahovog lišća, po 20 g cvetića smilja i cikorije i 40 g cvetova gloga. Sve sastojke isitnite i pomešajte. Kašiku mešavine prelijte čašom vode i kuvajte 50 minuta. Ostavite da odstoji četiri sata. Pijte po 100 ml tri puta dnevno pola sata pre jela. Kura traje dva – dva i po meseca.
Svima želim zdravlje i blagostanje.
Galina Jarockaja, putem i-mejla
SAVET PLUS: Pravilo je da se u slučaju alergije primenjuju biljni odvari koji ne sadrže mnogo komponenata. Ali, sočivica se stvarno koristi prilikom alergije. Ona smanjuje osetljivost organizma na dejstvo raznih supstanci.
Pročitajte i… PROLEĆNA ALERGIJA (II deo): kako da izbegnete probleme