HOLESTEROL: Šta o njemu treba da znate

Ova supstanca pomaže u formiranju ćelija i proizvodnji hormona, podstiče varenje i čak je odgovorna za libido

by | 24.09.2022
holesterol

 

Holesterola se boje kao vatre, smatrajući ga uzrokom mnogih problema sa zdravljem, ali bez njega organizam ne može – ova supstanca pomaže u formiranju ćelija i proizvodnji hormona, podstiče varenje i čak je odgovorna za libido. Dakle, isplati li se boriti s njim? Činjenice govore same za sebe

Piše: Ala Koroljeva, terapeut, Grodno

1. Holesterol po krvi raznose lipoproteini niske gustine (LDL) – loš holesterol, kao i lipoproteini visoke gustine (HDL) – dobar holesterol. U slučaju lošeg stvaraju se holesterolske pločice, koje začepljuju arterije, a dobar holesterol pomaže da se iz organizma izbaci upravo loš holesterol.

2. Veći deo ove supstance stvara se u organizmu. Ostalo unosimo prehrambenim proizvodima: mesom, jajima, pavlakom, tvrdim sirom, maslacem. Ipak, nisu opasni proizvodi koji sadrže holesterol, nego njihov višak. Na primer, 200 g mesa dnevno u kombinaciji sa svežim povrćem i zelenišem neće naneti nikakvu štetu.

3. Posledica visokog holesterola nije samo infarkt nego i bubrežna insuficijencija, ciroza jetre, Alchajmerova bolest i erektilna disfunkcija.

Članak se nastavlja posle reklama

4. Nizak nivo holesterola (niži od 5 mmol/l) takođe je loš. On ukazuje na to da organizam ne radi kako treba.

5. U snižavanju nivoa lošeg holesterola i podizanju nivoa onog dobrog pomažu voće (citrusi, kruške, jabuke), špargla, mekinje i mahunarke (pasulj, grašak, sočivo, soja). Plus bavljenje fiskulturom od minimum 30 minuta dnevno.

Članak se nastavlja posle reklama

6. Pokazatelj visokog nivoa holesterola jeste beli prsten oko rožnjače očiju (kod mladih) i vidljive masne naslage ispod kože kapaka.

7. Na analizu krvi na holesterol upućuje se prilikom sumnje na patološka stanja kardiovaskularnog i nervnog sistema, kao i na endokrina oboljenja. U slučaju dijabetesa treba se kontrolisati tokom celog perioda posmatranja kod endokrinologa. Nivo holesterola treba proveriti i posle dugotrajnog gladovanja, stroge dijete i uzimanja preparata za smanjenje težine.

Rezultate analize uporedite s vrednostima iz tabele.

holesterol

Članak se nastavlja posle reklama

Foto: Naeblys / iStock / Getty Images Plus via Getty Images

Tagovi:

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.rs