Video: Jednostavne vežbe koje će vam pomoći da olakšate bol u ramenu
Ove jednostavne vežbe namenjene su za bol u ramenu. Pratite naše uputstvo po sistemu „korak po korak“ s video podrškom. To će vam pomoći da se rešite neprijanih simptoma.
Zglob ramena je veoma pokretljiv i stoga prilično ranjiv. Kuglasta glava humerusa dodiruje glenoidnu šupljinu lopatice samo trećinom svoje površine.
Sadržaj članka
Da bi takva struktura bila ne samo pokretna, već i jaka, zglob drže na mestu ligamenti i tetive mišića koji okružuju zglob.
Za zaštitu od trenja, površina kostiju je obložena hrskavicom, a između mišića, kostiju i tetiva nalaze se burze – male šupljine ispunjene tečnošću. Oštećenje bilo koje komponente ove složene strukture može dovesti do problema sa ramenim zglobom i uzrokovati ukočenost i bol tokom ili nakon aktivnosti.
Istovremeno, jednostavne fizičke vežbe će pomoći u ublažavanju stanja, pa čak i u sprečavanju problema u budućnosti.
Da biste izbegli povredu ramena, odložite vežbanje u sledećim situacijama:
- Osećate jak i oštar bol u ramenu.
- Ne možete pomeriti ruku.
- Zglob je upaljen, postoji otok, koža je crvena i vruća na dodir.
- Osećate utrnulost ili peckanje u ruci.
- Bol se pojavio nakon povrede ili pada.
- Postojao je akutni bol u oba ramena.
- Osećate jezu.
Takođe, ne bi trebalo da se bavite samo-lečenjem ako bol u ramenu vremenom postane jači i nastavi da vas muči dve nedelje. Bolje je da odete kod lekara da započnete odgovarajući tretman na vreme.
Ako nema opasnih simptoma, a bol tokom kretanja ne raste iznad pet na skali od deset, možete isprobati lagane vežbe. Oni će ubrzati oporavak, održati tonus mišića i pomoći vam da povratite funkcionalnost ramena.
Koje vežbe treba raditi za oporavak?
Ovi pokreti će vam pomoći da malo zagrejete mišiće ramena i poboljšate opseg pokreta.
Za početak, uradite jedan set svake vežbe – 15 ponavljanja ako je dinamična, i 20 sekundi zadržavanja ako je statična.
Ako ne osećate bol, a stanje se ne pogoršava nakon vežbanja, postepeno povećavajte broj pristupa na tri. Uradite takvu obuku svakodnevno i pratite svoje stanje.
Zamahnite rukom
Stanite pored niskog oslonca, kao što je naslon stolice, i naslonite jednu podlakticu na njega. Nagnite telo napred i pustite da vam ruka slobodno visi.
Prvo, zamahnite napred i nazad, a zatim sa jedne na drugu stranu, u smeru kazaljke na satu i suprotno. Izvedite svaki deo 15 puta.
Spoljašnja rotacija sa podrškom
Za ovu vežbu će vam trebati mali, lagani štap.
Lezite na leđa, savijte laktove pod uglom od 90° i podignite podlaktice prema gore. Uzmite štap, stavite jedan kraj u dlan vaše bolne ruke i pomerite ga u stranu, držeći lakat uz telo.
Razgibavanje ramena s podrškom
Stanite uspravno, uzmite štap ravnim hvatom malo širim od ramena. Koristeći zdravu ruku, gurnite bolno rame nagore dok se potpuno ne ispruži. Držite ruku ispravljenu, a rame opušteno.
Rotacija prema unutra uz podršku
Uzmite peškir u zdravu ruku, podignite ga i savijte u laktu tako da vam tkanina padne iza leđa. Savijte i drugu ruku, stavite je iza leđa i uhvatite ivicu.
Koristite zdravu ruku da povučete peškir, pokušavajući da opustite rame. Dostignite granicu dometa bez bola i zadržite 20 sekundi. Vratite se na početnu poziciju i ponovite još 4 puta.
Podržana fleksija
Lezite na leđa, uzmite štap sa ravnim hvatom malo širim od ramena i držite ga u nivou kukova. Držeći ruke ispravljene, podignite aparat nagore, a zatim ga pomerite u položaj iznad glave.
Krećite se glatko i činite to u opsegu koji ne izaziva bol. Vratite štap i ponovite.
Leptir
Lezite na leđa, stavite dlanove iza glave i pritisnite savijene ruke uz glavu. Raširite laktove u stranu i pokušajte da ih postavite na površinu na kojoj ležite. Zadržite položaj 5 sekundi.
Ponovo spojite laktove, pritiskajući ih na glavu, odmorite se malo i ponovite.
Jačanje lopatica
Stanite uspravno, spustite ruke, dlanove okrenite prema napred. Bez podizanja ramena, stisnite lopatice zajedno kao da pokušavate da držite olovku između njih. Držite ovu poziciju 5 sekundi, a zatim se opustite. Ovo se računa kao jedno ponavljanje.
Istezanje zadnje površine zglobne kapsule
Ispružite ravnu ruku prema suprotnom ramenu i stavite je na pregib lakta druge ruke. Postepeno povećavajte pritisak, pokušavajući da držite rame na mestu, bez podizanja prema uhu ili pomeranja napred. Držite u položaju 20 sekundi. Osetite istezanje u zadnjem delu ramena i ruke. Oslobodite napetost, odmorite malo i ponovite još 4 puta.
Istezanje prednjeg ramena
Stanite pored zida ili dovratka. Savijte lakat pod pravim uglom i pritisnite podlakticu na površinu. Glatko rotirajte grudi od zida, osećajući rastezanje prednjeg dela ramena. Zadržite položaj 20 sekundi, odmorite i ponovite još 4 puta.