Kako se brzo oporaviti nakon operacije kolena – saveti za rehabilitaciju
Oporavak nakon operacije kolena je veoma važan period. Fizičko stanje osobe i njegova sposobnost da vodi normalan život zavise od usaglašenosti sa preporukama lekara.
Operacija zamene čašice kolena obično se izvodi kod osoba koji nisu imale uspeha sa konzervativnim tretmanima, kao što su lekovi protiv bolova, fizikalna terapija ili ograničavanje aktivnosti. Važno je napomenuti da je operacija zamene čašice kolena ozbiljan hirurški postupak koji može zahtevati period rehabilitacije i oporavka.
Sadržaj članka
Oporavak nakon operacije kolena
Pre operacije, vrše se pripremne aktivnosti. Osoba se podvrgava potpunom kliničkom pregledu, koji će identifikovati prisustvo kontraindikacija za operaciju.
Pre operacije, preporučuje se da se podvrgne kursu fizioterapeutskih procedura, masaže i fizikalne terapije. Pomažu u povećanju tonusa mišića i stimulišu cirkulaciju krvi u povređenom zglobu, što će naknadno ubrzati oporavak i brzo prevazići bol nakon operacije.
U ovom periodu preporučuje se bavljenje akva gimnastikom i plivanjem, vežbanje na sobnom biciklu, nordijsko hodanje.
Pošto će vaši gornji ekstremiteti nositi najveći deo opterećenja nakon operacije — na primer, kada hodate sa štakama — preporučuje se da radite vežbe snage i izdržljivosti koje uključuju mišiće ruku.
Pored toga, trebalo bi da se pridržavate sledećih medicinskih preporuka:
- Kontrolisati telesnu težinu
- Dve nedelje pre operacije, prestanite pušiti i piti alkohol
- Preporučuje se da posetite stomatologa dnevno kako biste eliminisali žarišta hroničnih infekcija u telu
- Smanjiti unos soli (1-2 g dnevno)
- Pijte najmanje 1 litar vode dnevno
Kako teče rehabilitacija nakon operacije kolena
Rehabilitacija posle operacije kolena zavisi od faktora kao što su starost pacijenta, prisustvo pratećih bolesti, nivo fizičke spremnosti i kvalitet izvedenih aktivnosti. Oporavak se može podeliti u tri perioda:
- Postoperativno (3 nedelje)
- Rano (do 6 meseci)
- Dugotrajno (u roku od godinu dana nakon procedure)
Na početku postoperativnog perioda postoji jak bol u kolenskom zglobu. Da bi se olakšalo stanje, lekar propisuje analgetike i lekove koji ublažavaju upale i pružaju zaštitu od infekcija.
Aktivna opterećenja su strogo zabranjena, a 2-3 dana, pod nadzorom lekara, specijalna gimnastika se izvodi nakon zamene kolena:
- Pomeranje nožnih prstiju, povlačeći ih prema sebi
- Napetost zadnjice
- Blago savijanje kolena
- Vežbe disanja
Nakon 3-4 dana pacijent se otpušta iz bolnice, lekar daje listu preporuka za budućnost. Važno je da nastavite rehabilitaciju kod kuće, radeći preporučene vežbe i pridržavajući se ograničenja. Postoperativni period se smatra uspešno završenim ako osoba može hodati sa štakama, ustati iz kreveta, sesti i ležati.
U ranoj fazi oporavka uključeni su časovi fizikalne terapije i druge fizioterapeutske mere. Terapeutske vežbe nakon zamene kolena u ovoj fazi uključuju:
- Rotacije stopala
- Savijanje nogu
- Hodanje
- Kotrljanje od pete do prstiju
- Iskoraci
Vežbe se izvode u stojećem, sedećem i ležećem položaju. Intenzitet, redosled i količinu određuje lekar pojedinačno. Masaža, terapija blatom i vodeni tretmani promovišu brži oporavak.
Dugotrajna faza je najduži period rehabilitacije. Osoba se suočava sa zadatkom da se potpuno vrati u normalan život. Vežbe fizikalne terapije za kolenski zglob su sve složenije, program uključuje niz aktivnosti koje pomažu u poboljšanju protoka krvi i regulaciji metaboličkih procesa: nežni bicikl za vežbanje, hodanje na svežem vazduhu, fizioterapija, ručna masaža, akva gimnastika.
Život nakon operacije i period oporavka
Pažljiv odnos prema zdravlju, redovni pregledi, terapija vežbanjem, obuka na mašinama za vežbanje – sve ovo treba da postane sastavni deo života. Uz odgovarajuću fizičku aktivnost, dnevne aktivnosti i pokretljivost mogu se postići bez bolova.
Takođe se preporučuje da se pridržavate ovih preporuka:
- Ne dižite težinu veću od 15 kg
- Vodite aktivan životni stil
- Izaberite udobne cipele
- Pazite na držanje i odvojite vreme dok hodate
- Izbegavajte traumatske situacije
- Pratite svoju težinu i ne dozvolite da se prekorači
- Isključiti fudbal, odbojku, košarku itd.
Važno! Informacije predstavljene u tekstu su samo u informativne svrhe. Samo lekar može postaviti dijagnozu i propisati adekvatan tretman.