Kako sniziti pritisak bez lekova: Saveti ruskog kardiologa

by | 26.07.2024
visok pritisak

Ruski lekar govori o tome kako da pomoću autogenog treninga zaustavite kardiovaskularni oblik hipertenzije, odnosno kako sniziti pritisak bez lekova.

Da li želite da znate kako možete sniziti pritisak bez lekova? Doktor Viktor Vasiljevič Gondar više od 30 godina uspešno praktikuje metodu autosugestije za izlečenje od različitih bolesti. Ovog puta govori o tome kako da pomoću autogenog treninga zaustavite kardiovaskularni oblik hipertenzije. Imajte na umu da je ovo tekst informacionog karaktera i da na svoju ruku ne menjate terapiju sa lekovima, a da niste konsultovali svog kardiologa.

Kako sniziti pritisak bez lekova?

Oko 30% stanovništva planete ponekad ima povišen arterijski pritisak, a kod 20% on je stalnog karaktera. Situacija se pogoršava s godinama: polovina ljudi starijih od 65 godina boluje od hipertenzije. Da, postoji mnoštvo lekova koji efikasno snižavaju pritisak, ali takvo lečenje je usmereno na otklanjanje osnovnog simptoma bolesti i pritom je privremeno. Čim prestanete da uzimate lekove, pritisak će opet skočiti.

Snizite pritisak bez lekova pomoću autosugestije

Za regulaciju otvora krvnih sudova, od čega zavisi pritisak, odgovoran je vegetativni nervni sistem. Svest ga generalno slabo kontroliše, mada autogeni trening omogućava upravljanje zasebnim reakcijama organizma. Za lečenje hipertenzije treba da usvojite samo dve vežbe: potpuno opuštanje i sugerisanje osećaja težine – ovo su moćne tehnike autosugstije.

Članak se nastavlja posle reklama

Naučite da se opustite

Lezite na leđa na kauču, ruke i noge ispružite duž tela, oči zatvorite. U mislima dajte komandu svim delovima tela da se opuste. Ponavljajte u sebi: „Moja desna ruka je opuštena, moja leva ruka je opuštena“, itd. Ukoliko niste osetili potpuno opuštanje, ponavljajte do detalja proces opuštanja: prsti, dlan, ruka, podlaktica. Zatim idu mišići vrata, grudnog koša, stomaka. Možete zamisliti da ste tečnost koja se razlila po površini kreveta.
Kad se opustite, recite (u) sebi: „Dišem slobodno i mirno, moje srce kuca ujednačeno.“

Sugerisanje osećaja težine

Zatim izazivajte osećaj težine. Naime, sugerisanje osećaja težine dovodi do širenja krvnih sudova i poboljšanja protoka krvi u odgovarajućim delovima tela, što normalizuje pritisak. Možete početi od palca na nozi: „Osećam kako mi palac postaje težak, puni se olovom, spušta se pod sopstvenom težinom“. Potrebno je da ovaj osećaj i sugestiju širite na druge prste, stopalo, celu nogu, drugu nogu, ruke.

Članak se nastavlja posle reklama

Autosugestija se može dopuniti: „Osećam kako mi se krvni sudovi u prstu šire, krv puni sve kapilare, protok krvi je bolji, krvni sudovi se pune krvlju“. Ako uspete, pređite na etapu redovnih treninga (ciklus sugestije opuštanja i osećaja težine). Ukoliko ne – ponavljajte date formule sugestije dok ne dođete do željenog stanja.

Prvi rezultati već nakon nedelju dana

Usvajanje vežbi za potpuno opuštanje i sugerisanje osećaja težine zahteva oko nedelju dana upornih treninga. Posle svake sugestije u trajanju od tri-četiri minuta merite arterijski pritisak. Ukoliko ste uspešno uradili vežbu, gornji (sistolni) pritisak treba da se snizi za minimum 10–15 jedinica. Ako se smanjio za bar pet do sedam jedinica, znači da vam ide. Učvršćujte uspeh i pamtite metode koje ste koristili. Imajte na umu da ne treba na svoju ruku da preskačete, smanjujete ili izbacuete lekove bez razgovora sa kardiologom.

Ako ste hipertoničar početnik…

Ukoliko ste hipertoničar početnik i pritisak vam skače posle fizičkih ili psihičkih napora, radite vežbe u trenutku njegovog skoka. Ako je opao za 10–15 jedinica, a za 10–20 minuta je opet skočio za oko pet jedinica – ništa strašno. Sprovedite ciklus sugestije opuštanja i osećaja težine još jednom i smanjite ga za istih 10–15 jedinica. I tako sve dok se arterijski pritisak ne normalizuje.
Radite vežbe prilikom svakog skoka pritiska, pa će se to dešavati sve ređe. Stalan trening aktivira prirodne mehanizme regulisanja pritiska.

Ako ste hipertoničar sa stažem…

Ako ste pak hipertoničar sa stažem i mesecima, a ponekad i godinama uzimate lekove za snižavanje pritiska, za usvajanje vežbi sugestije osećaja težine možda će vam biti potrebna malo mannja doza leka pri kojoj će gornji pritisak u običnim uslovima ostati normalan, ali posle fizičkih ili psihičkih napora može da se podigne na 130 do 150 jedinica. Nakon što izaberete dozu, dejstvujte prema gore opisanom algoritmu. Ovo ne teba raditi na svoju ruku nego se posavetovati sa kardiologom.

Članak se nastavlja posle reklama

Kad pritisak prestane da skače, ponovo smanjite dozu leka i vežbajte u slučaju njegovog rasta. Obavezno se konsultujte sa kardiologom i ni u kom slučaju ne preskačite terapiju niti da ukidate lek bez njegovog znanja i odobrenja.

Imajte na umu da su zdrave životne navike, umerena fizička aktivnost, balansirana ishrana i redovni pregledi kod lekara najvažnije stvari za vaše kardiovaskulano zdravlje.

Chinnapong / gettyimages.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.rs