Da li vas svrbi glava? Isprobajte ova prirodna rešenja
Ko nije imao želju da se počeše po glavi, naročito u slučaju stresa? Ljudi to prihvataju kao nešto uobičajeno. Međutim, svrab glave može ukazivati na problem sa zdravljem.
Često koža svrbi kao odgovor na iritanse: sušenje kose vrelim vazduhom iz fena, agresivne boje za kosu, šampon sa hemijski aktivnim supstancama i dr.
Svrab može biti povezan sa alergijama na namirnice, kozmetička sredstva, lekove.
Sadržaj članka
Zašto svrbi glava?
Ukoliko neprijatan osećaj traje duže od šest meseci, svrab se smatra hroničnim i povezan je sa konkretnom patologijom. Može se pojaviti kao rezultat trovanja materijama koje proizvodi samo telo, kao i u slučaju bolesti digestivnog trakta, hronične bubrežne insuficijencije (naročito kod pacijenata na hemodijalizi), dijabetesa, bolesti štitne žlezde.
Svrab se može pojaviti kao jedan od simptoma dermatoloških oboljenja: seboreičnog Ili atopijskog dermatitis, psorijaze, mikrospora, vaški i dr. Ponekad svrab tela, uključujući i glave se javlja kao zbog bolesti organa krvotoka, nervnih i psihičkih oboljenja.
Šta uraditi kada vas svrbi glava?
Osnovni zadatak u lečenju je pronaći uzrok svraba. Stoga je potrebno sprovesti dijagnostiku: prikupiti istoriju bolesti, pregled, sprovođenje instrumentalnog i laboratorijskog ispitivanja. Može se sprovesti i detaljnije ispitivanje, kako bi isključili bolesti bubrega, jetre, krvi, kao i onkoloških, endokrinih i autoimunih. Kao što vidite uzroka povezanih sa svrabom kože glave ima mnogo zato i lečenje zahteva individualni pristup.
Pre svega treba lečiti osnovno oboljenje koje izaziva svrab, kao i uklanjanje spoljašnjih faktora, koji ga provociraju. Osim toma koriste se i sedative i antihistaminici, fizioterapija, psihoterapija i fitoterapija.
Kako bilje može da pomogne?
Kupka sa dvozubom
Za pripremu infuzije suvu biljku dvozub ili bidens (na kupku ide 50 g-100 g) prelijte u emajliranoj posudi sa 3 l proključale vode, poklopite i kuvajte na tihoj vatri pet minuta. Ostavite sat vremena, procedite, sipajte u kupku sa toplom vodom (37-38 stepeni). Kupku praktikujte 20 minuta. Kupka uklanja svrab, naročito u slučaju upala i alergijskih stanja.
Skrobna kupka
Uzmite 100 g skroba i razblažite u hladnoj vodi, dodajte u vodu za kupku. Kupkku praktikujte 20 minuta. Omekšava kožu glave i tela, uklanja svrab.
Odvar od šišarki hmelja
Kašiku suvih šišarki sitno iseckajte, prelijte sa čašom proključale vode, ostavite na maloj vatri, dovedite do ključanja, sklonite i ostavite 40 minuta. Procedite i kada se oshladi utrljajte u kožu. Umiruje svrab, uklanja perut, stimuliše rast kose.
Maska od luka i čička
Izrendajte dva srednja luka, iscedite sok. Kašiku suvog korena čička prelijte čašom proključale vode, ostavite poklopljeno 40 minuta. Pomešajte sok luka sa dobijenom infuzijom. Nanesite na kosu i kožu glave, stavite kapu za tuširanje kosu, umotajte glavu toplim peškirom, držite sat vremena. Zatim toplom vodom operite kosu i nemojte sušiti fenom. Procedura je efikasna u slučaju svraba glave i seboreičnog dermatitisa.
Šampon za kosu od hleba
Uzmite 200 g raženog hleba sitno iseckajte, prelijte sa čašom proključale vode. Poklopite i ostavite na toplom mestu dva dana. Dodajte u masu sa hlebom dva izmućena žumanca i pola čaše infuzije od korena čička (navedeno gore). Nanesite mešavinu na kosu umesto šampona. Sredstvo se primenjuje za prevenciju svraba i dermatitisa.