Amarant nam poklanja dragocene vitamine: Evo kako se pripremaju klice
Ruski fitoterapeuti jačaju imunitet pomoću biljke amarant, posebno njenim mladim klicama, a to i vama savetuju, Saznajte na koji način se uzgajaju i konzumiraju.
Neverovatna biljka amarant nije bez razloga cenjena u istočnjačkoj narodnoj medicini. Pre svega, ona ispoljava antimikrobno i antivirusno dejstvo i doprinosi boljem radu mozga i nervnog sistema. Takođe usporava procese starenja i štiti organizam od slobodnih radikala, podstiče stvaranje kolagena i sprečava onkološka oboljenja.
Amarant jača imunitet
Seme amaranta (Amaranthus) je bogato proteinima, vlaknima i važnim mineralima poput gvožđa, kalcijuma i magnezijuma. Zbog toga se često koristi kao zamena za žitarice. Listovi se takođe koriste u ishrani i sadrže mnogo vitamina i minerala.
Proklijalo seme biljke predstavlja moćan imunomodulator.
Šaku semena amaranta (u prodavnicama zdrave hrane prodaju se specijalna pakovanja amaranta za gajenje) dobro operite pod mlazom vode (u situ). Zatim zrnca rasporedite po tanjiru što ravnomernije – to će olakšati i ubrzati klijanje. Poprskajte ih vodom. (Ne zalivajte! Bolje je da posle nekog vremena proverite i dodate vode po potrebi.) Tankom tkaninom prekrijte tanjir ali tako da ima dotok vazduha. Ostavite na tamnom mestu. Posle osam sati isperite zrna i ponovo ih nakvasite vodom.
Kako se konzumira amarant?
Klice obično niču trećeg dana. Naoružajte se strpljenjem i sačekajte, ne zaboravljajući da ih kvasite na svakih 8–12 sati ukoliko se isuše i traže vodu. Jedite klice ujutru, dobro ih sažvaćite, ali najviše kašičicu. Čuvajte ih u frižideru najviše nedelju dana.
Odvar od amaranta takođe je odlično sredstvo za jačanje imuniteta, a otklanja i bolove u želucu. Kašiku isitnjenog suvog lišća prelijte sa 100 ml vrele vode. Posle pola sata procedite i popijte. Radite tako četiri puta dnevno 20 minuta pre jela. Kura traje najviše mesec dana.
Kontraindikacije: Osobe koje imaju kamenje u bubrezima i žučnoj kesi ne bi trebalo da konzumiraju amarant.