10 najvažnijih testova krvi koje svako treba redovno da radi

by | 09.08.2024
10 najvažnijih testova krvi koje svako treba redovno da radi

Preko testova krvi mogu da se vide određeni poremećaji u organizmu. Lekari smatraju da bi trebalo da uradite ove analize kao sastavni deo brige o zdravlju.

Održavanje dobrog zdravlja je važno, a redovni zdravstveni pregledi igraju ključnu ulogu u ranom otkrivanju i prevenciji različitih zdravstvenih stanja. Evo 10 najvažnijih testova krvi koje svako treba redovno da radi da bi pratio svoje zdravlje.

10 najvažnijih testova krvi

Testovi krvi su važni jer pružaju ključne informacije o vašem zdravstvenom stanju. Mogu otkriti prisustvo bolesti, poput dijabetesa, anemije, infekcija ili poremećaja rada organa kao što su jetra i bubrezi. Takođe, krvni testovi mogu pomoći u praćenju efikasnosti lečenja, praćenju nivoa holesterola i drugih masti, hormona, vitamina i minerala. Redovno testiranje krvi omogućava rano otkrivanje potencijalnih zdravstvenih problema, što može biti ključno za uspešno lečenje i prevenciju.

10 najvažnijih testova krvi: Kompletna krvna slika (KKS)

Test kompletne krvne slike (KKS) meri nivoe različitih komponenti krvi, uključujući crvena krvna zrnca, bela krvna zrnca i trombocite. Pomaže u otkrivanju stanja kao što su anemija, infekcije i mnogi drugi poremećaji.

Članak se nastavlja posle reklama

Test šećera u krvi

Sa sve većom prevalencijom dijabetesa, test šećera u krvi postaje sve važniji svakim danom. Meri količinu glukoze u krvi i pomaže u dijagnostici dijabetesa ili predijabetesa. Test opterećenja glukozom (OGTT) i HbA1c su uobičajeni testovi za praćenje nivoa šećera u krvi.

Lipidni profil

Test lipidnog profila meri nivoe holesterola i triglicerida u krvi. Visok nivo holesterola može dovesti do srčanih oboljenja, što je značajan zdravstveni problem u Indiji. Ovaj test pomaže u proceni rizika od kardiovaskularnih bolesti.

Članak se nastavlja posle reklama

Test funkcije jetre

Testovi funkcije jetre (ALT i AST) mere nivoe enzima i proteina u krvi, što ukazuje na zdravlje vaše jetre. Stanja kao što su masna jetra, hepatitis i oštećenje jetre uzrokovano alkoholom su rasprostranjeni, što ovaj test čini neophodnim za redovno praćenje zdravlja.

Test funkcije bubrega

Takođe poznata kao brzina glomerularne filtracije (GFR) proverava koliko dobro funkcionišu vaši bubrezi merenjem nivoa kreatinina i azota uree u krvi (BUN). Bolesti bubrega su u porastu zbog faktora načina života i hipertenzije.

Test štitne žlezde

Poremećaji štitne žlezde su česti, posebno kod žena. Meri nivoe tiroidnih hormona (TSH, T3 i T4) u vašoj krvi. Redovno testiranje može pomoći u dijagnozi hipotireoze ili hipertireoze i osigurati pravilno lečenje.

Test za vitamin D

Nedostatak vitamina D je češći nego što mislimo. Test vitamina D meri nivo ovog esencijalnog vitamina u vašoj krvi, koji je neophodan za zdravlje kostiju i imunološku funkciju. Redovno praćenje može pomoći u prevenciji povezanih zdravstvenih problema.

Članak se nastavlja posle reklama

Test za vitamin B12

Vitamin B12 je neophodan za funkcionisanje nerava i proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Nedostatak je uobičajen u Indiji zbog vegetarijanske dijete. Test vitamina B12 pomaže u dijagnosticiranju nedostataka koji mogu dovesti do anemije i neuroloških problema.

Hemoglobin A1c (HbA1c)

HbA1c test daje prosečan nivo šećera u krvi u poslednja tri meseca. Posebno je koristan za praćenje dugotrajne kontrole glukoze kod pacijenata sa dijabetesom. Redovni HbA1c testovi mogu pomoći u efikasnijem upravljanju dijabetesom.

Test hormonske neravnoteže

Folikul-stimulišući hormoni i luteinizirajući hormoni igraju ključnu ulogu u reproduktivnom zdravlju. FSH i LH testovi se koriste za procenu problema sa plodnošću, menstrualnih nepravilnosti i stanja poput sindroma policističnih jajnika (PCOS).

jarun011 / gettyimages.com

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.rs