Savet nutricionista: Jarebika pomaže u jačanju imuniteta
Nutricionista i velnes stručnjak Irina Popkova ističe da je jarebika izuzetno zdrava i zašto je obavezno treba uvrstiti u ishranu tokom jeseni. Nu...
Iskoristite bogatu ponudu sezonskog voća i pripremite kompote - najzdravije poslastice za svoju porodicu
Iskoristite bogatu ponudu sezonskog voća i pripremite kompote – najzdravije poslastice za svoju porodicu
Kad počnu hladniji dani, na našoj trpezi neće biti svežeg voća u izobilju, a to odmah podrazumeva i manje vitamina. U tom slučaju dobro dođu kompoti od voća i bobica. Svi dijetolozi smatraju da su domaći kompoti pripremljeni bez boja i konzervansa bolji od bilo kojih kupovnih napitaka. Bez obzira na to što vitamin C tokom kuvanja praktično nestaje, ipak ostaju karotenoidi, vitamini B-grupe, pektini, antioksidansi i minerali. Velika količina ugljenih hidrata u kompotu daje nam snagu i energiju, dok masti i belančevina nema, što ga čini napitkom dobrim za svakog čoveka.
Sadržaj članka
Potrebno: 250–300 g zrelih dunja, 400 g šećera, jedna narandža.
Operite plodove, presecite ih napola i uklonite koštice. Stavite dunje u teglu. Očistite narandžu pa koru isecite na osam delova. Prokuvajte vodu, dodajte šećer i narandžinu koru. Nakon četiri-pet minuta kuvanja izvadite koru pa tom tečnošću prelijte dunje do vrha tegle. Zatvorite poklopcem, prevrnite teglu i umotajte je dok se ne ohladi.
Potrebno: 300 g zrelih kajsija (da nisu mekane unutra), 200 g višanja, 200–400 g šećera.
Kajsije presecite napola i uklonite im koštice. U teglu najpre stavite dva sloja kajsija, zatim sloj višanja, i tako do vrha. Prelijte prokuvanom vodom sa šećerom. Ostavite tako dva-tri minuta, zatim poklopite, prevrnite teglu i umotajte.
Pročitajte još i… KUPINA – ŠAMPION MEĐU VOĆEM
Potrebno: 400 g višanja, 300 g šećera.
U teglu od tri litra sipajte dobro oprane višnje i do vrha prelijte proključalom vodom (polako, u sam centar, da tegla da ne bi pukla). Ostavite da to odstoji 12 sati. Za to vreme voće će upiti deo vode i spustiti se. Nakon toga tečnost prespite u šerpu i skuvajte sa šećerom. Sirupom prelijte višnje i poklopite. Prevrnite teglu i umotajte, pa ostavite dok se skroz ne ohladi.
Potrebno: 500 g grožđa s malo koštica, 300 g šećera, kora od narandže.
Operite grožđe. Pripremite sirup od litra vode i 350 g šećera, dodajte i narandžinu koru. Kuvajte 10–15 minuta, izvadite koru pa sirupom prelijte grožđe. Poklopite teglu i prevrnite je. Umotajte i ostavite da se kompot hladi.
Potrebno: 1 kg jarkocrvenih brusnica, 500 g šećera i 2 g narendanog anisa.
Brusnice osušite. Sipajte ih u šerpu, pospite šećerom, dodajte malo vode i stavite na vatru. Kad to proključa, dodajte anis. Nakon pet minuta prespite kompot u teglu. Poklopite je i prevrnite.
Potrebno: 1 kg brusnica, 0,5 kg slatkih krušaka, 600 g jabuka, 0,5 kg šećera, 0,5 l vode, ¾ limuna.
Operite brusnice. Jabuke i kruške presecite napola i uklonite im koštice. Voće stavite u vodu s nekoliko kapi limuna, da ne potamni. Odvojeno skuvajte vodu, dodajte šećer, pa u to stavite kruške i jabuke. Nakon toga dodajte i brusnice. Posle 10–15 minuta prespite kompot u teglu (prethodno na dno tegle stavite kolutove limuna).
Kompot od kajsija koristan je u slučaju srčanih i bubrežnih oboljenja, bolesti jetre.
Kompot od bresaka poboljšava apetit i varenje, pospešuje rad jetre.
Kompot od jagoda sadrži mnogo pektina i antioksidansa.
Kompot od krušaka koristi se u slučaju želudačnih, bubrežnih, srčanih i infektivnih oboljenja.
Kompot od šljiva ima laksativno dejstvo, reguliše rad želuca, poboljšava stanje bubrega i jetre.
Kompot od malina odlično pomaže tokom prehlade, angine i visoke temperature.
Kompot od bresaka vraća snagu, jača srce i poboljšava vid.
Pročitajte još i… KAKO UTOLITI ŽEĐ