Pet znakova da jedete mnogo šećera

Čak i ukoliko niste ljubitelj kolača i bombona i pijete nezaslađen čaj i kafu, to ne znači da ne unosite šećer

by | 01.06.2022
šećer

Čak i ukoliko niste ljubitelj kolača i bombona i pijete nezaslađen čaj i kafu, to ne znači da ne unosite šećer. On se znatno češće krije u gotovim proizvodima nego u posudi za šećer. Na primer, u kobasicama, sosovima, pa čak i u jogurtu i hlebu. To znači da treba da pazite na količinu ove namirnice u ishrani. Evo koji znakovi ukazuju na to da konzumirate proizvode s visokim sadržajem šećera.

Piše: Tatjana Viktorovna Kornejčik, dijetolog, Minsk

1. Problemi s kožom

Šećer, pre svega, negativno utiče na stanje kože. On izaziva hormone da stvaraju više kožne masti, koja začepljuje pore. A rezultat su bubuljice. Kad smanjite unos šećera i slatkiša, koža će vam biti mnogo lepša.

2. Stalne prehlade

Gušeći imunosistem, šećer pogoršava mogućnost organizma da se štiti od stresa i da se odupre komplikacijama hroničnih oboljenja.

Članak se nastavlja posle reklama

3. Nagla promena raspoloženja

Opšte je prihvaćeno da slatko poboljšava raspoloženje. To zaista jeste činjenica, samo što taj efekat traje svega nekoliko minuta. A zatim nivo šećera naglo opada, a i raspoloženje zajedno s njim. Usled takvih skokova remeti se hormonska ravnoteža i organizam se loše bori sa stresom. Zato kolači nikako ne smanjuju apatiju i depresiju, nego upravo suprotno – na duže staze izazivaju nemir i razdražljivost. Ali, raspoloženje sigurno podiže – komadić gorke čokolade.

4. Sanjivost

Poremećaj sna često je povezan s apsorpcijom glukoze. Zbog naglih skokova šećera javlja se osećaj sanjivosti i umora preko dana, a pogoršava se noćni san. Na primer, za doručak popijete šoljicu zaslađene kafe s nekim konditorskim proizvodom. To će vam dati veliki priliv energije usled naglo povišenog šećera i insulina u krvi. A zatim neizbežno sledi nagli pad njegovog nivoa. I, kao rezultat toga, javljaju se slabost i sanjivost usred bela dana, kada bi trebalo da ste najenergičniji.

Članak se nastavlja posle reklama

5. Često grickanje

Ukoliko stalno osećate želju za jelom, moguće je da u vašoj ishrani ima mnogo prostih ugljenih hidrata, a malo masnoća i belančevina (upravo su one odgovorne za osećaj sitosti).

Zaključak je da treba smanjiti količinu šećera u ishrani, zamenjujući ga složenim ugljenim hidratima i masnoćama. Ipak, potpuno odustajanje od slatkiša takođe će se negativno odraziti na zdravlje. Umerenost je ključ uspeha. Normalan nivo glukoze u krvi je između 3,3 i 5,5 mmol/l. Držite se zdravih navika, jedite više voća i povrća, fizički se aktivirajte i redovno kontrolišite krvnu sliku i šećer (bar jednom godišnje).

Pročitajte i… Da li su korisni kakao i čokolada?

 

Foto: Avtor / iStock / Getty Images Plus via Getty Images

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.rs