Savet nutricionista: Jarebika pomaže u jačanju imuniteta
Nutricionista i velnes stručnjak Irina Popkova ističe da je jarebika izuzetno zdrava i zašto je obavezno treba uvrstiti u ishranu tokom jeseni. Nu...
Ako ih čeka naporan dan, Rusi za doručak jedu heljdinu ili ovsenu kašu
Sadržaj članka
Šampionka ja kad je reč o sadržaju belančevina i korisnih materija. Siromašna je kalorijama, a bogata gvožđem, kalijumom i magnezijumom. Ima u njoj i mikroelemenata važnih za rad srca, a potrebnih onima koji pate od nesanice i žele da smršaju. Heljda ima minimalan glikemijski indeks, što je veoma važno za dijabetičare.
Važno! Heljdu ne smete mešati sa šećerom, jer on neutrališe sva njena korisna dejstva
Šolju heljde prelijte s dve čaše vode i kuvajte to na tihoj vatri 15 minuta. Kad kaša bude skoro gotova, uspite u nju šaku suvih algi, suvu usitnjenu koprivu i po prstohvat samlevenih ili izgnječenih semenki mirođije i kima. Posolite po ukusu, poklopite i ostavite da odstoji 15 minuta.
Ova kaša sadrži najviše celuloze, potrebne za čišćenje creva i izbacivanje štetnih materija i toksina iz organizma, kao i lošeg holesterola. Ovas je bogat mikroelementima i vitaminima, a ovsena kaša korisna je i u slučaju lošeg varenja.
Važno! Najkorisnija je ovsena kaša pripremljena na vodi. Što je mleveno zrno grublje, to je kaša zdravija. Ali ne treba je jesti svakog dana, jer ona sprečava apsorpciju kalcijuma.
Pola čaše ovsa kuvajte u vodi ili u mleku. Pet minuta pred kraj kuvanja dodajte po pola kašičice usitnjenih cvetova kamilice, majčine dušice i nane. Poklopite i umotajte šerpu, te ostavite da odstoji 40 minuta.
Griz je bogat belančevinama, kalijumom i fosforom – u njemu ima i celuloze. Ali ono što je najdragocenije u njemu jeste velika količina lizina. Ova amino-kiselina deluje antivirusno, posebno kad je u pitanju virus herpesa.
Pročitajte i… Ruske kaše
VIŠE SAVETA PRONAĆI ĆETE U MAGAZINU RUSKI DOKTOR!
POTRAŽITE NAS I NA FACEBOOKU: www.facebook.com/ruskidoktor
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net