Lekovita svojstva graška: Zaustavlja starenje i čisti organizam
Ljudi su veoma podeljeni prema grašku. Ili ga obožavaju ili ga ne podnose. Međutim, lekovita svojstva graška su dobar razlog da ih uvrstite u ishranu.
Grašak je sjajan za supe, piree, filove za pite, salate. Ovo zeleno loptičasto povrće ima dragocena svojstva, izuzetno koristan sastav i može se koristiti za prevenciju raznih bolesti. On je veoma efikasan kod mršavljenja, za suzbijanje kancerogenih procesa, pomaže u regulisanju holesterola i u borbi protiv mamurluka.
Lekovita svojstva graška
Hranljiva vrednost graška je veoma visoka, a njegov sastav je veoma raznovrstan. On sadrži vlakna, vitamin K, B3, B4, B5, bor, vanadijum, silicijum, kobalt, kalijum, gvožđe, cink, olovo, magnezijum i rubidijum. Takođe, sadrži fitosterole i oksalnu kiselinu. On takođe akumulira toksične mikroelemente olova i stroncijuma.
- Grašak je savršen izvor proteina, pa se zbog toga može koristiti u sklopu raznih dijeta za mršavljenje.
- On sadrži prirodne šećere i prodiru u krv bez pomoći insulina, pa je zbog toga pogodan za dijabetičare
- Piridoksin koji grašak sadrži poboljšava stanje kože
- Selen, karoten i askorbinksa kiselina aktivno rade na suzbijanju kancerogenih procesa
- Hlorofil pomaže u kontroli nivoa kalcijuma u ljudskom telu
- Grašak je izvor vitamina A ukoliko se ne konzumira u kombinaciji sa hranom koja sadrži skrob
- Prirodni šećeri u proizvodu stimulišu moždanu aktivnost, poboljšavaju pamćenje i kognitivne funkcije mozga
- Obustavlja proces starenja
- Lekovita svojstva graška su veoma efikasna i kod uklanjanja otoka
- Antioksidansi stimulišu imuni sistem i pomažu da se organizam odupre infekcijama.
- Grašak je veoma koristan i za trudnice zbog visokog sadržaja folne kiseline koja je odgovorna za formiranje nervnog sistema fetusa.
Lekovita svojstva graška u konzervi
Naravno, sastav svežeg graška i onog u konzervi se razlikuje u sastavu. Međutim i konzerviran grašak ima niz korisnih svojstava
- pomaže u normalizaciji nivoa holesterola i glukoze u krvi.
- preporučuje se i kao dijetetski proizvod za gojaznost, ali je i veoma efikasan kod čira na želucu i hroničnog gastritisa.
- pomaže i detoksikaciji prilikom trovanja ili mamurluka
- regeneriše oslabljena tkiva
Međutim, ovaj tip graška ne bi trebalo da jedu oni koji vode sedentarni način života, oni koji pate od gihta i urolitijaze, kao ni deca mlađa od 2 godine.
Kontraindikacije
Lekovita svojstva graška su mnogobrojna i dragocena, ali on može imati i negativne efekte kod određenih ljudi. Grašak sadrži veliku količinu purinskih jedinjenja koja povećavaju nivo mokraćne kiseline u telu. Ona potom izaziva akumulaciju urata u zglobovima i urinarnom sistemu izazivajući giht, urolitijazu i bolesti bubrega. Dakle, grašak ne treba da uzimaju oni koji pate od bolesti bubrega, upale žučne kese, giht, tromboflebitis, artritis i bolesti digestivnog trakta.
Grašak može da izazove i stvaranje gasa i nadimanje. Tokom dojenja, ovo svojstvo se može preneti i na bebe i izazivati grčeve kod nje. Madimanje u stomaku kod odraslih možete izbeći ako pre kuvanja temeljno isperete ovaj proizvod, ne pijete hladne napitke i ne jedete hleb ukoliko jedete nešto sa graškom. Takođe, možete u njega dodati mirođiju ili komorač.