Savet nutricionista: Jarebika pomaže u jačanju imuniteta
Nutricionista i velnes stručnjak Irina Popkova ističe da je jarebika izuzetno zdrava i zašto je obavezno treba uvrstiti u ishranu tokom jeseni. Nu...
Dunja se najčešće koristi za rakiju ili za pravljenje slatkog, dok su lekovita svojstva dunja manje poznata. Ipak, ona je veoma korisna za naš organizam.
Dunja je plod kiselkastog ukusa i veoma je zdrava. Pošto je veoma tvrda, retko se koristi sirova, ali ako je ostavite da sazre onda će njeno konzumiranje biti lakše. Ona se najviše koristi za džemove i slatko, a ponekad je ljudi ostave i na ormaru zbog divnog mirisa. Međutim, ona može da pruži mnogo više i da pomogne kod dijabetesa, upala, malokrvnosti i problema sa sistemom za varenje.
Sadržaj članka
Dunje imaju niz korisnih sredstava, a na nama je samo da ih iskoristimo. Čak i ako je ne konzumirate u sirovom obliku njena priprema nije teška. Evo kakve seve prednosti dunja ima za naš organizam.
Dunja ima visok sadržaj antioksidanata, a zahvaljujući tome je veoma efektna u borbi protiv upala u organizmu. Upravo zbog toga je preporučljivo uvrstiti ovo voće u ishranu u periodu sezonskih bolesti.
Postoji niz studija koje potvrđuju da je dunja veoma efektna u uništavanju parazita u telu i sprečavanju njihovog razmnožavanja. Pored toga, može biti od pomoći i kod mamurluka i preterane konzumacije alkohola.
Ovo voće sadrži veliku količinu gvožđa i zahvaljujući tome podstiče normalnu proizvodnju hemoglobina. Ona je zbog toga idealna za one koji pate od anemije. Da biste iskoristili ovo dejstvo dunje, možete napraviti sirup:
Plodovi dunje su korisni za osobe koje pate od poremećaja digestivnog sistema i za one koji pate od viška kilograma. Zahvaljujući visokoj koncentraciji askorbinske kiseline, dunja podstiče prirodno sagorevanje masti, a nizak sadržaj kalorija sprečava neželjeno povećanje telesne težine.
Visok sadržaj pektinskih jedinjenja pozitivno utiče na oboljenja creva. Prokuvano voće se koristi razne bolesti i poboljšanje crevne aktivnosti. Osim toga, dunja sadrži jedinjenja koja su efikasni u borbi protiv heliko bakterije. Takođe, često se koristi za prevenciju nastanka čira.
Plodovi ovog voća sadrže hlorogene kiselina, antovijanine, flavonide, katehine i proantocijanidine koji pomažu u normalizaciji krvnog pritiska. Da biste postigli pozitivan efekat, preporučuje se da jedete sirov plod nakon što ga dobro operete pod tekućom vodom.
Iako je dunja veoma zdrava i korisna za naš organizam, ona može da iritira glasne žice i larinks. To može za posledicu izazvati oštar bol i produženi kašalj. Pored toga, dunja može izazvati neželjene efekte i pogoršanje kod hroničnih gastrointestinalnih bolesti kao što su upalni procesi tankog i debelog creva (enterokolitis).
Hrana kao lek protiv bola: Olakšajte tegobe uz ove namirnice