Savet nutricionista: Jarebika pomaže u jačanju imuniteta
Nutricionista i velnes stručnjak Irina Popkova ističe da je jarebika izuzetno zdrava i zašto je obavezno treba uvrstiti u ishranu tokom jeseni. Nu...
Rusi su poznati po kašama od različitih žitarica. Njihov kvalitet zavisi, pre svega, od načina na koji se pripremaju. Tajna je u potapanju
Rusi su poznati po kašama od različitih žitarica. Njihov kvalitet zavisi, pre svega, od načina na koji se pripremaju. Tajna je u potapanju.
Pre nego što počne da kuva kašu, moja baka uvek potopi žitarice u vodu. Ja to ne radim jer smatram da je dovoljno samo ih oprati. Heljdu, kao i sve ostalo, samo propržim u suvom tiganju. Ko je od nas u pravu?
Ina Skvorcova, Minsk
Odgovara nutricionista Natalija Eduardovna Rimkevič
Naše bake su zaista praktikovale potapanje žitarica pa su tek onda kuvale kašu. I ja smatram da je to najpravilniji način pripreme, jer se tako uklanjaju sve štetne materije i kiseline koje sprečavaju apsorpciju korisnih supstanci. I još nešto – potapanje žitarica skraćuje vreme termičke obrade i omogućava da se sačuvaju sva korisna svojstva. A prženje u suvom tiganju samo doprinosi boljem ukusu heljde, ništa više od toga.
Isto tako bi trebalo potapati mahunarke, orašaste plodove i semenke. Oni sadrže fitinsku kiselinu, koja sprečava apsorpciju hranljivih supstanci. Doduše, nakon potapanja orašasti plodovi omekšaju, ali se tako lakše apsorbuju hranljive materije iz njih. Pre jela možete prosušiti jezgra plodova na peškiru. Žitarice i mahunarke treba potopiti u toplu vodu i držati na sobnoj temperaturi četiri do osam sati (u zavisnosti od veličine zrna). U vodu možete dodati jabukovo sirće ili limunov sok (kašika na čašu vode). Nakon toga dobro ih isperite, prelijte svežom vodom i kuvajte dok ne budu gotove.
Prilikom pripreme upotreba mleka ili šećera je suvišna. Umesto toga preporučujem da dodate sezonske bobice ili voće, začinsko bilje i razne semenke.
Pročitajte i… Ruske kaše