Savet nutricionista: Jarebika pomaže u jačanju imuniteta
Nutricionista i velnes stručnjak Irina Popkova ističe da je jarebika izuzetno zdrava i zašto je obavezno treba uvrstiti u ishranu tokom jeseni. Nu...
Suvo voće nije samo ukusna grickalica, već ima razne benefite za naše telo. Korisna svojstva suvog voća su veoma važna i bitno je da znate kada mogu da vam priskoče u pomoć.
Svaka vrsta suvog voća se bori protiv određenih bolesti. Naravno, vi možete kao preventivu konzumirati mix suvog voća, ali kada vas uhvati jedna bolest, najbolje je da se fokusirate na jedno voće.
[lwptoc]
Suvo grožđe je jedan od najboljih izvora bora. Ovaj mineral je efektan u smanjenju gubitka koštane mase kod žena nakon menopauze. Da biste dobili ukusan lek za borbu protiv osteoporoze, u jogurt dodajte suvo grožđe i malo pekana koji sadrže bor. Preporučuje se unos od 3 do 10 mg ovog minerala dnevno.
Umor izaziva pojačanu želju za slatkišima. U ovom slučaju. umesto slatkiša ili kolačića, možete odabrati urme koje imaju nizak glikemijski indeks. Uprkos činjenici da su urme same po sebi slatke, one i sadrže spore ugljene hidrate koji dugo vremena obezbeđuju telu energiju i ne izazivaju nagle promene nivoa glukoze u krvi. U kombinaciji sa orasima, one su idealna grickalica koja će vas i učiniti sitim.
Trešnje, naročito kisele sorte su veoma bogate supstancama koje se bore protiv upalnih bolesti, uključujući giht i artritis. Efikasnom dozom za osobu se smatra pola šolje suvih trešanja dva puta dnevno.
Suve kajsije imaju tri puta više kalijuma od banane. Kalijum potiskuje natrijum koji zadržava vlagu u telu. Zapremina krvi se smanjuje, a samim tim i krvni pritisak.
Oko 20% ženskog pola pati od pogoršanja ove bolesti koja ih posećuje s vremena na vreme. Supstance koje sadrže brusnice sprečavaju Ešerihiju koli koja izaziva upale, vežući se za zidove bešike.
Jedući 6 suvih šljiva dva puta dnevno, imaćete laksativno dejstvo. One sadrže mnogo sorbitola koji pomaže da se stolica zasiti vlagom i olakša pražnjenje creva.
Činjenica je da samo 4 suve smokve daju telu deo dnevne doze gvožđa koji štiti od anemije. Njih možete konzumirati sa sokom od pomorandže jer vitamin C dodatno stimuliše apsorpciju gvožđa iz biljnih izvora. Dakle ovo suvo voće će vam pomoći kod malokrvnosti.