Savet nutricionista: Jarebika pomaže u jačanju imuniteta
Nutricionista i velnes stručnjak Irina Popkova ističe da je jarebika izuzetno zdrava i zašto je obavezno treba uvrstiti u ishranu tokom jeseni. Nu...
Sremuš ili divlji beli luk kako se često naziva je čest gost u kulinarskim maštarijama. Ali da li znate korisna svojstva sremuša za naš organizam?
Sremuš ima veoma sličan ukus kao mladi beli luk. Međutim, on ima i lekovita svojstva koja pomažu našem organizmu. Sremuš se u narodnoj medicini oduvek koristi protiv skorbuta, rahitisa, kao dijaforetik (pojačava znojenje), za bolji rad želuca i protiv prehlade.
Sadržaj članka
Još u starom Rimu, sremuš se koristio za čišćenje sistema za varenje i krvi. I danas se često koristi za prečišćavanje krvi, a često se prepisuje i za kožne bolesti. Evo za šta je sve koristan sremuš:
Sremuš se može pripremiti na razne načine kako bi se iz njega izvuklo lekovito dejstvo.
Korisna svojstva sremuša do izražaja dolaze u svežem stanju biljke. U medicinske svrhe se koriste svi delovi biljke. Ukoliko je sremuš potreban za dugotrajno skladištenje, sremuš se soli i kiseli.
Kao što je već rečeno, sremuš se može koristiti na razne načine, a evo i kako:
Korisna svojstva sremuša možete iskoristiti i zimi tako što ćete ga ukiseliti. Tegle se prethodno očiste sodom bikarbonom i dobro operu vodom. Pripremljeni su i metalni poklopci za tegle. Da biste to uradili trebalo bi da sremuš isečete na 2-3 dela i da ih potopite u hladnu vodu 2,5-3 sata kako biste neutralisali gorčinu. Postoji i druga opcija. Sremuš ostavite u kipućoj vodi jedan-jedan i po minut, a zatim se brzo ohladi u hladnoj vodi.
Nakon ovoga, sremuš čvrsto nabijte u pripremljene tegle od 500-750ml. Po želji, u teglu možete staviti lovorov list i aleva papriku. Kada se sremuš stavi u tegle, prelijte ih vrelom marinadom.
U šerpu sipajte odmerenu količinu vode i posle ključanja se na 1 litar vode dodaju 50-60 g soli i isto toliko šećera. Nakon što se rastvore so i šećer, dodajte 100ml 9% stonog sirćeta na 1 litar vode i brzo uklonite marinadu sa vatre. Zatim se marinada sipa u tegle.
Pre nego što zatvorite teglu sa poklopcima, neophodno je da ih prvo sterilišete 10 minuta. Stavite salvetu ili mali peškir presavijen u 2-3 sloja na dno lonca, a na to stavite tegle napunjene marinadom i poklopite ih. Zatim u šerpu sipajte dovoljno tople vode tako da njen nivo bude 2,5 cm ispod grla tegle. Nakon što voda u loncu proključa, ostavite da odstoji 10 minuta. Nakon sterilizacije, tegle se uklanjaju iz posude i dobro hermetički zatvore. Ovako zatvorene tegle okrenite naopako na peškir i umotajte drugim peškirom. Nakon nekoliko sati, tegle možete staviti u ostavu.
Brinite o vašem zdravlju i iskoristite sva korisna svojstva sremuša i leti i zimi.