Korisna svojstva kajmaka: Jača kosti i sprečava nastanak gihta
Kajmak je jedna od omiljenijih namirnica na našem području, ali da li znate koja su korisna svojstva kajmaka? Pročitajte u tekstu.
Kajmak je mlečni proizvod koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim, a može se kombinovati uz razne ukusne đakonije. On sadrži veliku količinu kalcijuma, ali to nije jedini njegov kvalitet. Kajmak ima koristi za naš vid, kosti, nervni sistem, ali i kosu i nokte.
Sadržaj članka
Korisna svojstva kajmaka: Šta je to?
U zavisnosti od načina na koji se pravi, kajmak je gusta pavlaka ili mlečna pena i može imati različitu konzistenciju, boju i ukus. On može biti kiseo, slan, sladak, gust, kremast, beo, žučkast i kremast. Kod nas je to u stvari fermentisani mlečni proizvod konzistencije svežeg sira. Osnova recepta je punomasno kuvano kravlje mleko (može i ovčije i kozje) koje treba da odstoji na hladnom mestu 24 sata, a potom se dobijeni krem i pena sakupe sa površine.
Kajmak ima sadržaj masti otprilike od 40-70% i može biti mlad, srednji i star. Mlad kajmak je beo, slan i mekan i može se koristiti u pečenju. Srednji kajmak je odstojao nekoliko dana, ima gušću strukturu i jači ukus i obično je žučkaste boje. A stari kajmak ima kiselkasti ukus, žutu boju i strukturom je sličan puteru.
Koja su korisna svojstva kajmaka?
Fermentisani mlečni proizvod sadrži mnogo esencijalnih aminokiselina, mlečne masti, vitamin A, kobalamin, kalcijum i fosfor. SAdrži vitamine H, E, K, PP, grupu B, jod, kobalt, molidben, magnezijum, kalijum, bakar, fluor, mangan i hrom.
Kada su korisna svojstva kajmaka u pitanju, glavno je jačanje koštanog tkiva, zubne gleđi i sprečavanje razvoja rahitisa i oseoporoze. Pored toga, kajmak je koristan za sledeće:
- normalizuje metabolizam i krvni pritisak
- podržava korisnu crevnu mikrofloru
- poboljšava funkcije bubrega, nervnog i endokrinog sistema
- poboljšava vid i usporava degenerativne procese u mrežnjači
- stimuliše moždanu aktivnost i povećava kognitivne sposobnosti
- uklanja višak mokračne kiseline i sprečava giht
- povećava nivo hemoglobina
- normalizuje san
- poboljšava stanje sluzokože, kože, kose i noktiju
- povećava fizičku izdržljivost, performanse i otpornost na stres
- jača imunitet i ubrzava ćelijsku regeneraciju
Kako čuvati kajmak?
Kajmak kupljen u prodavnici možete čuvati u frižideru do šest meseci u originalnom pakovanju, a domaći kajmak ne duže od 48 sati. U podrumu na temperaturi od 14-15 stepeni može da se čuva do pet dana.
Kontraindikacije
Lekari preporučuju izbegavanje proizvoda ako imate alergije, individualnu reakciju ili visok nivo holesterola. Takođe, preporučljivo je da ga izbegavate ako imate aterosklerozu, gojaznost, probleme sa jetrom, bubrezima i pankreasom.