Korisna svojstva avokada: Izlečite kožna oboljenja i pomozite sistemu za varenje

by | 06.10.2023
Korisna svojstva avokada

Avokado je voće koje je veoma zastupljeno i kod nas. Korisna svojstva avokada su mnogobrojna i on veoma pozitivno deluje na ljudsko telo, a čak se koristi i u narodnoj medicini.

Avokado je veoma populara, naročito mešu vegetarijancima. To je zato što ova biljka lako može zameniti životinjske proizvode i u svakodnevnom životu zbog velike količine mononezasićenih masti u njemu. Osim toga, u medicinske svrhe se koristi pulpa, ulje, semenke i listovi ovog voća.

[lwptoc]

Koja su korisna svojstva avokada?

Plodovi avokada su obično kruškolikog oblika i razlikuju se po veličini. Pulpa avokada je veoma blagotvorno deluje na tumore bez oštećenja zdravih ćelija. Njegovi benefiti su sledeći:

Članak se nastavlja posle reklama
  • Čisti krv od holesterola zahvaljujući prisustvu oleinske kiseline
  • Poboljšava imunitet i štiti od prehlade i virusa zahvaljujući visokom sadržaju vitamina C
  • Pomaže u smanjenju pojave aterskleroze i drugih kardiovaskularnih bolesti
  • Pomaže u snižavanju krvnog pritiska
  • Poboljšava stanje nervnog sistema
  • Ublažava stres i umor
  • Smatra se dobrim afrodizijakom
  • Veoma je koristan za zdravlje žena i preporučuje se trudnicama

Korisna svojstva avokada u medicini

Primena ulja avokada je veoma poznata u tradicionalnoj medicini. Ulje avokada dobro vlaži, podmlađuje kožu, normalizuje cirkulaciju krvi i metabolizam kiseonika.

  • Ulje avokada je korisno za kožna oboljenja poput opekotine od sunca, promrzline, lišajeve, ekceme, psorijazu i mikozu. Takođe, pomaže u pojavi staračkih pega, sprečava starenje kože, poboljšava metabolizam i regeneraciju ćelija kože.
  • Avokado takođe pomaže i u borbi protiv kardiovaskularnih bolesti, normalizuje aktivnost nervnog sistema, cirkulaciju krvi i metabolizam.
  • On stimuliše pamćenje i mentalne sposobnosti.
  • Koristi se za normalizaciju visokog pritiska i funkcionisanje sistema za varenje.
  • U preventivne svrhe se koristi za prevenciju raka i hroničnih bolesti.

Ipak, avokado može imati i neka kontraindikovana svojstva. Njega treba da izbegavaju oni koji su alergični na lan. Takođe, seme avokada ima supstance koje mogu da izazovu alergije.

Članak se nastavlja posle reklama

Recepti tradicionalne medicine

Lek za dijareju, kolitis (zapaljenje sluznice debelog creva) ili dizenteriju

Stavite dve kašičice zdrobljenih listova u posudu i prelijte sa 250ml ključale vode. Stavite na laganu vatru 10 minuta i ostavite 3-4 sata na toplom mestu. Nakon toga, procedite napitak. Zapremina dobijenog leka je dovoljna za jedan dan. Mora se uzimati pre obroka tri puta dnevno. A tok tretmana je 14-21 dan.

Tintura od semena takođe može biti koristi. Uzmite 10g semena i sipajte u 1,5 šolje vode i kuvajte ne duže od 10 minuta nakon čega se ostavi nekoliko sati. Posle toga se procedi i konzumira toplo, 1/3 šolje, pola sata pre jela. Konzumirati 3 nedelje.

Maska za lice

Pulpa jedne voćke srednje veličine se mora pomešati sa dve kašičice punomasnog jogurta i dodati pola kašičice meda. Maska se mora nanositi na očišćenu kožu lica pola sata,  a potom isprati toplom vodom.

Mešavina za strije

Da biste pripremili ovaj lek, potrebne su dve kašičice 2 ulje avokada i dodati 40ml bademovog ulja, pola kašičice ulja lavande i trećina kašičice ulja mandarine. Dobro izmešajte mešavinu i masažnim pokretima utrljate na problematična područja.

Članak se nastavlja posle reklama

Lek za bolne desni

Pomešajte nekoliko kašičica ulja avokada sa par kapi ulja lavande i pomorandže. Potom dodajte par kapi ulja čakevca. Mešavinu, nanesite na pamučnu podlogu ili gazu i postavite na mesto upale 15 minuta. Koristite lek nekoliko puta dnevno.

Avokado i ulje od avokada lako možete pronaći skoro u svakoj prodavnici ili apoteci.

Snežana Vranić

Jupiterimages/GettyImagesPlus

Molimo vas upoznajte se sa politikom odricanja od odgovornosti za redakcijske i druge sadržaje i linkove objavljene na www.ruskidoktor.rs