Savet nutricionista: Jarebika pomaže u jačanju imuniteta
Nutricionista i velnes stručnjak Irina Popkova ističe da je jarebika izuzetno zdrava i zašto je obavezno treba uvrstiti u ishranu tokom jeseni. Nu...
Zaslađivači ili zamene za šećer su neophodne onima koji zbog određenih bolesti moraju da izbace upotrebu klasičnog šećera. Kako da znate koje zamene za šećer su zdrave, a koje treba da izbegavate?
Većina prirodnih zaslađivača ima takve formule da ne utiču na nivo glukoze u krvi. Zbog toga su prirodne zamene za šećer mnogo bolje od veštačkih zaslađivača. Osim toga, treba da znate da ako koristite zamene za šećer, to ne znači automatski da ćete izgubiti kilograme. Neki zaslađivači imaju određen broj kalorija.
Sadržaj članka
Med se svrstava među najbolje prirodne zamene za šećer. Razlog tome je njegov sadržaj fruktoze koja ja bogata vitaminom C i vitaminama B, a pored toga sadrži i kalijum, kalcijum, magnezijum i gvožđe. Medom možete zasladiti bilo koja jela ili proizvode. Međutim, nemojte zagrevati med na temperaturi većoj od 40 stepeni jer će izgubiti svoja korisna svojstva. Osim toga, med je visoko kaloričan, pa je moguće da dobijete na kilaži. Oni koji pate od kardiovaskularnih bolesti ili alergija, moraju biti veoma pažljivi sa konzumiranjem meda.
Slatki sirup se pravi od soka drveta šećernog javora. Sirup je bogat antioksidansima, cinkom, vitaminom B1 i kalcijumom i veoma je dobar za imuni sistem. On takođe i sprečava razvoj ćelija raka i smanjuje rizik od dijabetesa. Slatkoća u sirupu je prirodna glukoza koju telo veoma brzo apsorbuje. Takođe je preporučljivo da se ne preteruje sa ovim sirupom.
Fruktoza ne utiče značajno na količinu glukoze u krvi i onda se u orgnaizmu prerađuje bez učešća insulina. Ovo je odlična prirodna zamena za šećer i pogodna je i za one koji pate od dijabetesa. Ipak, fruktoza je slađa od belog šećera i bogata je kalorijama, pa stoga može uticati na rast kilograma.
Stevia je jedan od najzdravijih zaslađivača. Sadrži veoma malo kalorija, a u suvom obliku, ova biljka je slaža od belog šećera čak oko 20-30 puta. Ona normalizuje krvni pritisak, pomaže kod kardiovaskularnih bolesti i kod bolesti digestivnog trakta. Slatka trava je bogata vitaminima B, C i F. Ona sadrži fosfor, cink, bakar, kalijum, kalcijum i selen. Stevia dobro podnosi toplotu i dugotrajno skladištenje, pa se vrlo često koristi i prilikom kuvanja.
Većina veštačkih zamena za šećer će pre pogrošati vaše zdravlje nego što će vam pomoći. To je poseban slučaj pogotovu sa sledećim zaslađivačima.
Dakle, sada kada znate koje zamene za šećer su zdrave, nemojte se dvoumiti. Međutim, da ne biste izazvali kontraindikacije, preporučljivo je da se konsulutujete sa lekarom.