Savet nutricionista: Jarebika pomaže u jačanju imuniteta
Nutricionista i velnes stručnjak Irina Popkova ističe da je jarebika izuzetno zdrava i zašto je obavezno treba uvrstiti u ishranu tokom jeseni. Nu...
Dijeta sa heljdom i kefirom je veoma popularna. Osim što se uz nju lako gubi težina, ona je veoma korisna i kao prevencija od raznih bolesti. Ipak, ova mono dijeta nije pogodna za sve.
Dijeta sa heljdom i kefirom se koristi samo nekoliko dana i pogodna je za razne bolesti u našem organizmu kao što su problemi sa krvnim pritiskom, pankreatitis ili za jednostavno čišćenje creva. Pored toga, priprema obroka je veoma laka.
Sadržaj članka
Heljda i kefir su veoma korisni za naše telo, pa stoga je i kombinacija ove dve namirnice fantastična. Evo kako ove namirnice utiču na naš organizam.
Kombinacija ove dve namirnice međusobno poboljšavaju korisna svojstva. Zajedničkim snagama obnavljaju mikrofloru creva i čiste ih toksina. Dijeta sa heljdom i kefirom se prepisuje kod sledećih stanja za:
Heljdu sa kefirom uvek treba uzimati dok je topla. Svaki dan koristite svež kefir za koga bi bilo najbolje da ste ga sami pripremili. Osnovni recept za dijetu je sledeći:
Operite heljdu i sipajte kefir (1%). Ostavite na sobnoj temperaturi preko noći. Ujutro, kašu podelite na dva jednaka dela. Jednu polovinu pojedite za doručak i nemojte jesti nakon toga dva sata. Drugu polovinu ostavite za večeru (dva sata pre spavanja). Konzumirajte na prazan stomak tokom 4-5 dana. Ako je potrebno, možete je ponoviti, ali to ne sme biti više od dva puta godišnje.
Raširite jednu čašu heljde na belu krpu i očistite je od loših zrna. Dobro je isperite, ocedite vodu i stavite je u malu emajliranu šerpu sa 2 šolje ključale vode. Poklopite i umotajte peškirom ili ćebetom i ostavite da prenoći. Ujutro zagrejte i pojedite na prazan stomak. Nakon toga popijte malo kefira (1%). Koristite 3-5 dana.
Heljdu sameljite dok ne dobijete konzistenciju brašna. Kašiku brašna pomešajte sa jednom šoljom kefira i ostavite preko noći u frižideru. Uzimajte pola sata pre doručka. Za čišćenje krvnih sudova, creva i poboljšanje metabolizma koristite dve nedelje. Za pankreatitis koristite deset dana. Konzumiranje dijete ne sme biti češće od jednom u tri meseca. Pre korišćenja se konsultujte sa lekarom.
Da bi heljda proklijala, stavite gazu ili krpu na dno sita. U njega stavite čašu opranih žitarica. Pokrijte vrh drugim komadom tkanine i navlažite ga. To ponovite nakon 8 sati. Kad klice niknu, dobro ih isperite.
Dve šolje zelenih žitarica poparite u maloj šerpi sa četiri šolje ključale vode. Posle dva do tri sata dodajte pola litre kefira (1%). Konzumirajte isti broj kašika svaka tri do četiri sata. Između toga, pijte kefir. Kada preostane četiri sata do spavanja, nemojte više uzimati smesu. Sat vremena pre nego što odete u krevet, popijte čašu kefira. Ne zaboravite da pijete vodu tokom dana da biste izbegli dehidraciju.
Uzmite 2-3 kašike oprane i očišćenje heljde stavite u malu posudu. Napunite je kefirom i ostavite 12 sati u frižideru. Jedite ujutro na prazan stomak. Nakon sat vremena, popijte čašu tople vode, a nakon dva sata možete pojesti nešto drugo.
Ovaj doručak se preporučuje 10 dana. Potom napravite pauzu u istom trajanju, pa ponovite kurs. Vratite se na ovu metodu dva do tri puta godišnje. Ukoliko želite da proizvod koristite kao prevenciju, konzumirajte jednom nedeljno.
Svaka namirnica ili kombinacija proizvoda, pored korisnih svojstava, može doneti i štetu. Dijeta sa heljdom i kefirom nije izuzeta. Nju ne treba da koristite u sledećim slučajevima:
Heljda u sirovom obliku može poremetiti funkcionisanje jetre i pankreasa, a takođe i pogoršati bolesti gastrointestinalnog trakta. Najbolje bi bilo da se konsultujete sa lekarom pre nego što se odlučite na ovu dijetu, naročito ako imate problema sa pankreasom, bubrezima ili patite od dijabetesa. Takođe, heljda ima laksativno dejstvo, pa je najbolje da idete na dijetu kada ste kod kuće na odmoru.
Takođe dijeta sa heljdom i kefirom se ne preporučuje pre osam ujutro. Tek od ovog sata telo počinje da apsorbuje vitamine, proteine i ugljene hidrate. Važno je da se pridržavate dijete. Ona ne bi trebalo da traje duže od 3 do 5 dana. Ako povećate trajanje dijete, telo više neće dobijati potrebne vitamine.