Savet nutricionista: Jarebika pomaže u jačanju imuniteta
Nutricionista i velnes stručnjak Irina Popkova ističe da je jarebika izuzetno zdrava i zašto je obavezno treba uvrstiti u ishranu tokom jeseni. Nu...
Brusnica kao lek je najpoznatija po svojim stvojstvima za lečenje urinarnog trakta. Međutim ovo crveno voće ima da ponudi mnogo toga.
Brusnica kao lek se uspešno bori protiv bakterija, snižava temperaturu, pomaže zarastanje rana, jača imunitet, efikasna je kod razređivanja krvi, a pomaže i kod izlučivanja znoja i mokraće. Ona se može piti kao čaj ili sok, a možete je unositi i kao sveže ili sušeno voće.
Sadržaj članka
Brusnice su veoma bogate šećerima, organskim kiselinama, vitaminima i pektinima. One su takođe veoma bogate proteinima, mastima, ugljenim hidratima, vitaminima, magnezijumom i natrijumom. Pored toga, one sadrže gvožđe, jod, kobalt, cink i mangan. Sva ova svojstva čine brusnicu veoma zdravom namirnicom koja može biti vaš pomoćnik u zaštiti organizma. Oni takođe imaju antikancerogena i protivupalna svojstva.
Brusnice se sakupljaju u jesen pre mraza. Ukoliko ih sakupite nakon toga, smrzavanje će dovesti do uništavanja askorbinske kiseline. Takođe, možete napraviti i džem od brusnice koji je odličan za jačanje imuniteta i sprečava nedostatak vitamina.
Ona pomaže kod:
Brusnica se već dugi niz godina koristi kao lek u narodnoj medicini. Recepti su veoma jednostavni, a mogu biti od velike pomoći.
Brusnica kao lek može biti veoma korisna, ali ima i kontraindikovana svosjtva. Brusnicu ne treba da konzumirate ako imate čir na želucu ili na dvanaestopalačnom crevu. Takođe, nikako ne smete konzumirati brusnicu ako pijete sulfonamidne lekove (najčešće se koriste za upalu creva i urinarnih traktova). Takođe, ukoliko patite od bolesti jetre i kamena u bubregu, neophodno je da se konsultujete sa lekarom pre korišćenja brusnice. Osim toga, brusnice mogu i da oslabe zubnu gleđ, pa ljudi koji imaju ovaj problem treba da budu veoma oprezni.