Savet nutricionista: Jarebika pomaže u jačanju imuniteta
Nutricionista i velnes stručnjak Irina Popkova ističe da je jarebika izuzetno zdrava i zašto je obavezno treba uvrstiti u ishranu tokom jeseni. Nu...
Sigurno ste čuli da postoje mnogobrojne blagodeti cvekle za organizam. Ovo korenasto povrće sadrži posebnu kombinaciju aktivnih supstanci i pomaže u rastu atipičnih ćelija što znači da je konzumiranje cvekle odlična prevencija za razvoj kancera.
Cvekla sadrži snažan antioksidans koji usporava rast malignih tumora. Ona pomaže u snižavanju krvnog pritiska, poboljšava funkciju jetra i korisna je i za uklanjanje tečnosti iz organizma. Osim toga, cvekla zadržava svoja korisna svojstva i nakon termičke obrade.
[lwptoc]
Cvekla ima mnoga korisna svojstva i preporučljivo je da je uvrstite u ishranu. Evo na koji način ona pomaže našem organizmu.
Istraživanja su dokazala da cvekla može da snizi nivo gornjeg (sistolnog) i donjeg (dijastolnog) krvnog pritiska. Takođe, ona može da spreči i razvoj hipertenzije – povišenog krvnog pritiska. Postoje čak i studije koje uspostavljaju vezu između redovne konzumacije cvekele i smanjenog rizika od infarkta.
Korenasto povrće sadrži betalain, snažan antioksidans koji usporava upalne procese u organizmu. Pored toga, cvekla smanjuje i rizik od razvoja dijabetesa tipa II.
Redovna konzumacija cvekle može sprečiti masnu degeneraciju ćelija jetre. Korenasto povrće poboljšava metabolizam holesterola i smanjuje rizik od štetnog dejstva toksičnih supstanci na ćelijama jetre.
Zbog visokog sadržaja vlakana koji su važni za zdravu ishranu i crevnu mikrofloru, cvekla pomaže u regulisanju stolice. Osim toga, redovna konzumacija sprečava stvaranje zatvora i zaraznih i upalnih bolesti creva.
Redovno konzumiranje cvekle značajno smanjuje apetit i pomaže u održavanju osećaja sitosti nekoliko sati. Vitamin C i antioksidansi pomažu normalizaciju metabolizma.
Prekomerna upotreba cvekle može da izazove iritaciju sluzokože i bol u grlu. Ukoliko takav osećaj duže vremena ne prolazi, to može značiti da je došlo do alergijske reakcije. Takođe, cvekla nije preporučljiva za one koji pate od niskog krvnog pritiska (hipotenzije) jer može izazvati ozbiljan pad pritiska. Cvekla nije preporučljiva ljudima koji pate od osteoporoze jer ona uklanja kalcijum iz tela. Takođe, cvekla može pogoršati giht i reumatoidni artritis, a treba biti oprezan i u slučaju dijabetesa I zbog visokog sadržaja šećera. Još jedan razlgo da preskočite ovo korenasto povrće je ukoliko imate kamenje u mokraćnom sistemu (urolitijaza) i kamen u žuči (holelitijaza). Kod bolesti creva, cvekla može izazvati hroničnu dijareju jer je cvekla prirodni laksativ.
Postoje razni načini na koje možete konzumirati cveklu. Kvas od cvekle ili bombone od cvekle su samo neki od načina. Ipak, budite pažljivi ako patite od navedenih stanja koji se mogu pogoršati konzumacijom cvekle.