Savet nutricionista: Jarebika pomaže u jačanju imuniteta
Nutricionista i velnes stručnjak Irina Popkova ističe da je jarebika izuzetno zdrava i zašto je obavezno treba uvrstiti u ishranu tokom jeseni. Nu...
Jeste li znali da su meso, kora i semenke lubenice izuzetno korisni?
Lubenica je jednogodišnja zeljasta biljka poreklom iz Afrike, gde se i danas može sresti u divljoj formi u nekim delovima pustinje. Pogoduje joj dosta sunca, tako da leti treba iskoristiti sve prednosti ove ukusne i izuzetno zdrave poslastice. O tome je li lubenica voće ili povrće postoje mnoge rasprave. Naime, budući da poziče iz porodice tikava i da je jednogodišnja biljka, trebalo bi da spada u povrće. Ali zbog veoma slatkog ukusa uglavnom je svrstavamo u voće. Bila voće ili povrće, niko joj ne spori ukus, ali ni to da je veoma zdrava.
Sadržaj članka
Rusi je kisele kao turšiju, država Oklahoma proglasila ju je nacionalnim povrćem, Kinezi njene koštice jedu kao grickalice, u Africi od lubenice prave neke vrste hleba… Lubenica je danas jedna od najpopularnijih namirnica u svim delovima sveta, a koristi se u pripremi slanih i slatkih jela, salata i sokova. Kod nas se najčešće jede samo meso, dok se ostali delovi bacaju. To je velika greška, budući da je svaki deo lubenice ne samo jestiv nego i izuzetno zdrav, jer blagotvorno deluje u slučaju različitih zdravstvenih problema. U receptima tradicionalne ruske medicine veoma je zastupljena jer joj se pripisuju brojna lekovita svojstva.
Lubenica sadrži aktivne sastojke što ublažavaju upalna stanja, a bogata je i antiosidansima, koji nas štite od slobodnih radikala. Dobar je diuretik, jer stimuliše rad bubrega, pa se toksini brže izbacuju iz organizma. Povoljno utiče na libido, jer obiluje citrulinom, fitohemikalijom koja opušta krvne sudove utičući tako na povećanje polne moći. Bogat je izvor nutrijenata kalijuma i magnezijuma, koji regulišu krvni pritisak, a takođe sadrži dosta vitamina A, C i B6. Odličan je izvod vitamina B1, koji učestvuje u proizvodnji energije. Sadrži i kalcijum, fosfor, mangan, cink, selen i gvožđe – prava mala apoteka! U sastav mesa lubenice ulaze svarljivi šećeri, većinom fruktoza i glukoza. U Rusiji se od davnina koristi kao lek za poremećaje crevne mikroflore, ali i za edeme uzrokovane kardiovaskularnim bolestima, upalu bešike i bubrega… Korisno je uključiti lubenicu u svakodnevnu ishranu oboleli od bolesti jetre i žučne kese, ciroze, gihta, infektivnih oboljenja i konstipacije (zatvora).
* Protiv kamena u bubregu
Ruska narodna medicina preporučuje četvorodnevnu kuru čišćenja bubrega i urinarnog trakta, koju je najbolje sprovesti u kasno leto, kad je lubenica u svojoj najzrelijoj fazi. Savetuje se da se lubenica jede isključivo tokom dana – do pet kilograma, uz obavezan unos većih količna vode. Takvom detoksikacijom pospešuje se izbacivanje kamena i peska iz bubrega, ali i čišćenje celog organizma. Tretman ne treba da traje duže od četiri dana.
* Dijeta s lubenicom
Manje radikalan metod jeste čišćenje organizma uz konzumiranje kefira i lubenice, što traje nedelju dana. Za doručak i večeru pije se 250 ml kefira, a tokom dana uzima se isključivo meso lubenice i voda. To se radi tri dana, a četvrtog i petog dana za doručak i večeru može se uzeti i po dve kriške crnog ruskog hleba bez kvasca. Šestog i sedmog dana može se ručati kuvano povrće ili supa od povrća. Ovo je odličan način da očistite organizam, izgubite nekoliko kilograma viška, povratite energuju i pripremite se za letnje izazove. Lubenica je odlična za dijetu – u 100 g sadrži samo 30 kalorija. Ona takođe smanjuje apetit, ali budite oprezni s njom ako patite od dijabetesa jer ima veom visok glikemijski indeks.
ZA BOLJU KRVNU SLIKU
Malo je poznato da je lubenica veoma bogata gvožđem, tako da je Rusiji forsiraju u lečenju anemije.
Pročitajte i… Kako utoliti žeđ
U našem narodu semenke lubenice uglavnom se bacaju, a nutricionisti i lekari ruske narodne medicine kažu da je to velika greška. Još su drevni istočnjački iscelitelji ovim semenkama lečili groznicu i upale bubrega i bešike. Danas se zna da semenke lubenice obiluju proteinima neophodnim za rast mišićnog tkiva i sintezu energije. Bogate su amino-kiselinama, kao i vitaminima B-kompleksa. Izuzetno su korisne za nervni sistem i sistem za varenje, ali i za pretvaranje hrane u energiju i druge fiziološke procese. Odlične su i u održavanju zdravlja kože. Ako se redovno konzumira, može sprečiti umor i pomoći u lečenju obolelih od žutice i crevnih parazita. Rusi semenke lubenice zovu prirodna vijagra, budući da ih koriste kao sastojak preparata za lečenje erektilne disfunkcije.
* Čaj od semenki lubenice za bolji libido
Semenke operite od mesa pa ih osušite i sameljite. Kašičicu prelijte s pola litra kipuće vode i ostavite sve da se prohladi. Zatim procedite i odmah popijte. Za lečenje bolesti bubrega i jačanje libida – treba piti sveže pripremljen čaj triput nedeljno.
* Za lečenje crevnih parazita
U slučaju crevnih parazita preporučuje se konzumiranje napitka od samlevenih semenki. Sto grama semenki istucajte u avanu i prelijte litrom hladne vode. Kuvajte na laganoj vatri 45 minuta. Prohlađen i proceđen napitak uzimajte triput dnevno (po 250 ml).
* Za snižavanje temperature
Semenke lubenice prelijte prokuvanom vodom u odnosu 1 : 10 i pijte po kašičicu na svaka dva sata. Možete zasladiti medom.
SAMO SAMLEVENE
Semenke lubenice treba pregristi, istucati ili samleti, jer ako se progutaju cele – nemaju efekta.
Ni koru od lubenice nemojte bacati, jer je veoma zdrava i bogata nutrijentima. Koru konzumirajte samo ako su u pitanju lubenice iz organskog uzgoja. Kora od lubenice sastoji se od dva dela: spoljnog, tamnijeg i tvrdog te zelenkasto-belog, mekšeg. Devedeset pet odsto korisnih materija lubenice nalazi se upravo u njenoj kori. Mekši deo bogat je likopenom – veoma snažnim antioksidansom koji sprečava mnoge bolesti, dok tvrđi deo obiluje mineralima. Kora od lubenice naročito se preporučuje ženama u trećem tromesečju trudnoće, jer amino–kiselina citrulin stimuliše biohemijske procese koji pomažu u opuštanju te tako smanjuje grčeve i kontrakcije. Kora je takođe bogata vitaminom C i beta-karotenom, koji suzbijaju upalne procese, naročito u slučaju artritisa, kostobolje i reume. Beta–karoten važan je i u očuvanju zdravlja očiju, a podstiče i tamnjenje kože. I u kori ima korisnih supstanci za jačanje libida i bolju erekciju, te je lubenica neizostavna namirnca na trpezi muškarca koji brine o svojoj seksualnoj moći i polnom zdravlju.
* Sok od kore za energiju i imunitet
Sok možete piti posebno ili u kombinaciji s drugim voćnim sokovima ili namirnicama. Uzmite tri šolje kore od lubenice isečene na kockice, sok od limuna, kašičicu đumbira u prahu, kašičicu semenki bosiljka, nekoliko listića nane, malo meda i nekoliko kockica leda. Izmiksajte u blenderu sve sastojke i popijte ujutro na prazan stomak. Ovaj napitak prepun je korisnih vitamina i minerala, pa ćete osetiti priliv energije čim ga popijete. Budete li ga redovno konzumirali, ojačaćete odbrambene snage organizma.
* Džem od kore
Ruske domaćice često služe ovu ukusnu poslasticu za doručak. Osim što je svojevrstan delikates, domaći džem od kore lubenice veoma je zdrava alternativa industrijskim džemovima i marmeladama. One ga prave tako što na kilogram oprane i iseckane kore od lubenice stavljaju 3 g limuntusa, 1 vanilin– šećer, 1,9 kg šećera i litar vode. Iseckanu koru kratko prokuvajte s limuntusom u vodi (pet minuta), a zatim ostavite da se ohladi. Trebalo bi da odstoji na hladnom mestu šest sati. Potom dodajte šećer i vanil-šećer, a zatim kuvajte do željene gustine. Kad se prohladi, sipajte u tegle.
TURŠIJA OD LUBENICE
Rusi prave turšiju od lubenice, pa ako imate hrabrosti da probate ovaj neobični delikates, evo i recepta za pripremu:
U posudu za kiseljenje stavite lubenicu zasečenu na više mesta i prelijte je slanim rastvorom. Na kilogram lubenice Rusi stavljaju litar slanog rastvora (dve kašike morske soli na litar vode). Držite zatvoreno na tamnom, hladnom i suvom mestu oko 40 dana. Potom možete jesti kiselu lubenicu. Prijatno!
* Rusi tvrde da lubenica neutrališe negativna dejstva pojedinih lekova, a naročito neželjene efekte anestezije, te je preporučuju posle hiruških intervencija – kako bi se ubrzalo izbacivanje anestetika iz organizma.
* U slučaju gripa, bronhitisa i tuberkuloze – ruski narodni lekari preporučuju da se ispira grlo sokom od samlevenog mesa lubenice, svaka dva sata.
* U pojedinim recepturama ruske alternativne medicine kora od lubenice koristi se za lečenje migrene – stavlja se direktno na čelo.
* Maska protiv psorijaze i ekcema
Rashlađenu lubenicu zgnječite viljuškom pa je stavite na nekoliko slojeva čiste gaze. Ove obloge držite na licu 20 minuta, a zatim isperite mlakom. Potom se namažite kremom. Ovo praktikujte triput nedeljno. Lubenica smiruje upalne procese, zateže kožu, podmlađuje je i hidrira. Obloge od rashlađene lubenice možete staviti i na mesta pogođena psorijazom, ekcemima ili blažim opekotinama od sunca.
* Maska koja zateže kožu
Mlevene semenke od lubenice pomešajte s prokuvanom vodom tako da dobijete smesa gustine testa za plačinke. Masu nanosite na lice u vidu maske. Posle 20 minuta isperite je vodom. Smiruje upalne procese i zateže kožu.
Pročitajte i… Jabuka: Plod za koji su se borile boginje